Qadring baland bo‘lsin-ona tilim!
2022-yilning 21-oktabr sanasida Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “21-oktabr-O‘zbek tili bayrami” kuniga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy va badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori professor M.Xodjiyev kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, tadbirda O‘zbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari doktori I.Ermatov “O‘zbek tilining taraqqiyoti va Davlat maqomiga ega bo‘lishi” mavzusida chiqish qildi.
Tadbirning badiiy qismida universitetning ijodkor talaba-yoshlari tomonidan kuy-qo‘shiqlar va she’rlar ijro etilib, sahna ko‘rinishlari va milliy raqslar namoyish etildi.

On October 21, 2022, a spiritual, educational and artistic event dedicated to the "October 21-Uzbek language holiday" was held in the Palace of Culture of Gulistan State University. The event was opened by the rector of the university, Professor M. Khodzhiyev, with an introductory speech. Also, at the event, associate professor of Uzbek linguistics department, doctor of philology I. Ermatov spoke on the topic "Development of the Uzbek language and its acquisition of state status."
In the artistic part of the event, the creative students of the university performed songs and poems, performed stage performances and national dances.