Qadring baland bo‘lsin-ona tilim!
2022-yilning 21-oktabr sanasida Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “21-oktabr-O‘zbek tili bayrami” kuniga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy va badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori professor M.Xodjiyev kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, tadbirda O‘zbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari doktori I.Ermatov “O‘zbek tilining taraqqiyoti va Davlat maqomiga ega bo‘lishi” mavzusida chiqish qildi.
Tadbirning badiiy qismida universitetning ijodkor talaba-yoshlari tomonidan kuy-qo‘shiqlar va she’rlar ijro etilib, sahna ko‘rinishlari va milliy raqslar namoyish etildi.

Да пребудет твоя любовь, мой родной язык!
21 октября 2022 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось духовно-просветительское и художественное мероприятие, посвященное «21 октября – празднику узбекского языка». Мероприятие открыл ректор университета, профессор М.Ходжиев со вступительной речью. Также на мероприятии выступил доцент кафедры узбекского языкознания, доктор филологических наук И.Эрматов на тему «Развитие узбекского языка и обретение им государственного статуса».
В художественной части мероприятия творческие студенты вуза исполнили песни и стихи, исполнили театральноые номера и национальные танцы.