Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlandi
2023-yil 14-fevral kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligiga bag‘ishlangan “Shoh va shoir” mavzusidagi ma’naviy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitetning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifify ishlar bo‘yicha 1-prorektori F.Niyazov, Filologiya fanlari nomzodi, dotsent H.Yodgorovlar so‘zga chiqishdi..
So‘zga chiqqan ma’ruzachilar Zahiriddin Muhammad Bobur o’rta asr sharq ma’daniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin egallagan adib, shoir, olim bo‘lishi bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganligi, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solib, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, serimlo o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olgani, uning nafis, go‘zal ruboiylari turkiy she’riyatining eng nodir durdonalari bo‘lib, “Mubayyin” (“Bayon etilgan”), “Xatti Boburiy”, “G‘arb ishi”, Aruz haqidagi risolalari esa islom qonunshunosligi, she’riyat va til nazariyasi sohalariga munosib hissa bo‘lib qo‘shilganligini ta’kidlab o‘tdishdi.

Посвящается дню рождения Захириддина Мухаммада Бабура.
14 февраля 2023 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось духовно-художественное мероприятие, посвященное 540-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура на тему «Царь и поэт».
На мероприятии выступил 1-й проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе университета Ф. Ниязов, кандидат филологических наук, доцент Х. Ёдгоров.
Захириддин Мухаммад Бабур был писателем, поэтом, ученым, занимавшим особое место в культуре, литературе и поэзии Средневековья и являвшимся великим государственным деятелем и воином. и его имя осталось в истории этой страны как государственного деятеля.Его прекрасные рубаи являются редчайшими шедеврами турецкой поэзии, а его трактаты «Мубайын» ​​(«Объявленный»), «Хатти Бабури», «Гарб Иши», Аруз исламской юриспруденции, поэзии и теории языка, они подчеркивали, что внесли достойный вклад в свои области.
В художественной части мероприятия студенты университета исполнили песни «Бахор айёми», «Каро зульфинг», «Лола», «Сокиномай савти калон» с газелями Бабура, сэмплами из газелей Бабура и сценой из оперы П. Кадырова «Звездная Ночи». умело продемонстрировал свою внешность.