Referendum 2023 - Kelajaging uchun ovoz ber
2023-yil 19-aprel sanasida Guliston davlat universitetida “Referendum 2023 - Kelajaging uchun ovoz ber” shiori ostida “Referendum va yoshlar” forumi oʻtkazildi.
Mazkur forumga ziyolilar, ijodkorlar, iqtidorli yoshlar taklif etildi.
Tadbirda universitet professori R.Mahmudov, dotsent S.Qudratov, Pedagogika fanlari boʻyicha falsafa doktori Musurmonova Shaxlo, “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti sohibasi Abduolimova Zarnigor, “Mirzo Ulugʻbek” nomli davlat stipendiyasi sohibasi Samatboyeva Marjona Baxtiyor qizi, “Mard oʻgʻlon” davlat mukofoti sovrindori, “Yosh kitobxon” koʻrik-tanlovi Respublika bosqichi gʻolibi Yorqinjon Hayitboyevlar nutq so‘zashib, Yangi Oʻzbekistonning Yangi Konstitutsiyasida bosh g‘oya–inson qadri, xalq manfaatini amalda taʼminlashi ekanligi borasida fikr bildirishdi.
Shuningdek, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist, “Sirdaryo navolari” ijodiy uyushmasi badiiy rahbari Asatillo Xoliqov, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir Alisher Nur, hamda San’atshunoslik fakultetining ijodkorlari tomonidan Vatanni madh qiluvchi kuy-qo‘shiqlar ijro etildi.
Tadbir yakunida barchani 30-aprel sanasida bo‘lib o‘tadigan Referendumda faol ishtirok etishga targ‘ib qilindi.

Референдум 2023 - Голосуй за свое будущее
19 апреля 2023 года в Гулистанском государственном университете прошел форум «Референдум и молодежь» под лозунгом «Референдум 2023 - Голосуй за свое будущее».
На этот форум были приглашены интеллектуалы, творческие люди, талантливая молодежь.
На мероприятии присутствовали профессор университета Р. Махмудов, доцент С. Кудратов, доктор философских наук Мусурмонова Шахло, Зульфия лауреат государственной премии Абдуолимова Зарнигор, обладатель государственной стипендии Мирзо Улугбек Саматбоева Марджона Бахтиёр, дочь лауреата государственной премии «Храбрый мальчик». На мероприятии выступил победитель республиканского этапа конкурса «Ёш Китабхан» Ёркинжон Хайитбаев, выразивший мнение о том, что основной идеей новой Конституции Нового Узбекистана является обеспечение человеческого достоинства и интересов люди на практике.
Также прозвучали песни, восхваляющие Родину, в исполнении заслуженного артиста Узбекистана, художественного руководителя творческого объединения «Сырдарё наволари» Асатилло Халикова, члена Союза писателей Узбекистана поэта Алишера Нура, артистов факультета искусств. казнен.
В завершение мероприятия всех призвали к активному участию в референдуме, который состоится 30 апреля.