Referendum 2023 - Kelajaging uchun ovoz ber
2023-yil 19-aprel sanasida Guliston davlat universitetida “Referendum 2023 - Kelajaging uchun ovoz ber” shiori ostida “Referendum va yoshlar” forumi oʻtkazildi.
Mazkur forumga ziyolilar, ijodkorlar, iqtidorli yoshlar taklif etildi.
Tadbirda universitet professori R.Mahmudov, dotsent S.Qudratov, Pedagogika fanlari boʻyicha falsafa doktori Musurmonova Shaxlo, “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti sohibasi Abduolimova Zarnigor, “Mirzo Ulugʻbek” nomli davlat stipendiyasi sohibasi Samatboyeva Marjona Baxtiyor qizi, “Mard oʻgʻlon” davlat mukofoti sovrindori, “Yosh kitobxon” koʻrik-tanlovi Respublika bosqichi gʻolibi Yorqinjon Hayitboyevlar nutq so‘zashib, Yangi Oʻzbekistonning Yangi Konstitutsiyasida bosh g‘oya–inson qadri, xalq manfaatini amalda taʼminlashi ekanligi borasida fikr bildirishdi.
Shuningdek, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist, “Sirdaryo navolari” ijodiy uyushmasi badiiy rahbari Asatillo Xoliqov, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir Alisher Nur, hamda San’atshunoslik fakultetining ijodkorlari tomonidan Vatanni madh qiluvchi kuy-qo‘shiqlar ijro etildi.
Tadbir yakunida barchani 30-aprel sanasida bo‘lib o‘tadigan Referendumda faol ishtirok etishga targ‘ib qilindi.

Referendum 2023 - Vote for your future
On April 19, 2023, the "Referendum and Youth" forum was held at Gulistan State University under the slogan "Referendum 2023 - Vote for your future".
Intellectuals, creative people, talented young people were invited to this forum.
University professor R. Mahmudov, Associate Professor S. Kudratov, Doctor of Philosophy in Pedagogical Sciences Musurmonova Shakhlo, Zulfiya state award winner Abduolimova Zarnigor, Mirzo Ulugbek state scholarship holder Samatboyeva Marjona Bakhtiyor's daughter, winner of the "Brave Boy" state award were present at the event. Yorqinjon Hayitbayev, the winner of the Republican stage of the "Yosh Kitabkhan" competition, gave a speech and expressed his opinion that the main idea of the New Constitution of New Uzbekistan is to ensure human dignity and the interests of the people in practice.
Also, songs praising the Motherland by Asatillo Khalikov, an honored artist of Uzbekistan, artistic director of the creative association "Syrdaryo Navolari", poet Alisher Nur, a member of the Writers' Union of Uzbekistan, and artists of the Faculty of Arts. was executed.
At the end of the event, everyone was encouraged to actively participate in the Referendum to be held on April 30.