akmalraxmonqulov590@gmail.com
2021-2022 yy. - Guliston davlat universitetida ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi muhandisi
2022 y. dan buyon - Guliston dalat universitetida Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi boshlig‘i
1. Tijoratlashtirish bo‘limi ular uchun huquqlar oliy ta’lim muassasiga tegishli bo‘lgan ilmiy-innovatsion ishlanmalar, shuningdek, ilmiy tadqiqot faoliyati (bundan keyin-ITF) natijalari tijoratlashtirish maqsadida tashkil qilinadi.
- bozorni tizimli tahlil qilish va innovatsion mahsulot (ishlar, xizmatlar)ga talabni o‘rganish, innovatsion mahsulotlarni tijoratlashtirishning o‘z-o‘zini qoplash muddatlari, rentabelligi va bu bilan bog‘liq tavakkalarni baholash.
- yuqori tijorat potensialiga ega bo‘lgan va realizatsiyalashga tayyor, o‘zlashtirish uchun istiqbolli loyihalarni saralab olish;
- innovatsion loyihalarni realizatsiyalashga investorlar, sheriklar va boshqa manfaatdor shaxslarni jalb qilish;
- yangi texnologiyalarni joriy qilish va innovatsion maxsulot ishlab chiqarish maqsadida uzliksiz ta’lim tizimidagi muassasalari (sanoat korxonalari) bilan o‘zaro hamkorlik qilish.
- oliy ta’lim muassasasi professor-o‘qituvchilari, o‘quv yordamchi va ishlab chiqarish hodimlari, doktorantlari, talabalari, shuningdek, boshqa tashkilot mutaxassislarini o‘rnatilgan tartibda byujet va byujetdan tashqari manbalardan moliyalashtiriladigan ilmiy-tadqiqot ishlari,oliy ta’lim muassasasi tomonidan taqdim qilinadigan xizmatlarga jalb qilish;
- intellektual mulk obyektlari mualliflari bilan amaldagi qonunchilikda ko‘zda tutilgan shartnomalarni tuzishni tayyorlash va ta’minlash, ularning bajarilishi ustidan nazorat;
- ITF natijalari va innovatsion loyihalarni baholash, tahlil qilish, ilmiy-texnik, ilmiy-metodik va innovatsion potensialini ekspertiza qilish, tobora muhim va raqobatbardosh ishlanmalarni aniqlashni tahlil qilish;
- oliy ta’lim muassasi ilmiy jamoalarini raqobatbardosh ilmiy-texnik mahsulotni yaratish va ommalshtirishda, jumladan, intelektual faoliyat natijalarini amalda qo‘llash maqsadida xo‘jalik obyektlarini ta’sis qilish yo‘li bilan ham, qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash;
- texnologiyalar transferi, innovatsion loyihalar biznes-rejalarini tayyorlash, raqobatdagi ustunliklar va tavakkallarni baholash, ITF natijalarini huquqiy himoyalash, potensial investorlarni izlashda maslahat xizmatlari ko‘rsatish;
- oliy ta’lim muassasasi tomonidan tuziladigan ilmiy-tadqiqotchilik va tajriba –konstruktorlik ishlarini bajarish, pudrat, hamkorlikdagi faoliyat, xalqaro ilmiy-texnik hamkorlik haqida va intellektual mulk masalalariga taalluqli boshqa shartnomalar bo‘limlarini tayyorlaydi va nazorat qiladi;
- GulDU intellektual mulk obyektlaridan noto‘g‘ri (maqsadsiz) foydalanish hollarini aniqlash va rahbariyatga mazkur tartib buzishlarning oldini olish va yetkazilgan zararni qoplashga qaratilgan choralarni ko‘rish bo‘yicha takliflar kiritish, bu kabi tartib buzilishlarning oldini olish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
- oliy ta’lim muassasasining intellektual mulk obyektlariga mulkiy huquqlarini, shuningdek, ularning mualliflari mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlarini himoyalashga ko‘maklashadi,
- oliy ta’lim muassasasi xodimlari – intellektual mulk obyektlariga mualliflariga ularga tegishli bo‘lgan, amaldagi qonunchilikda ko‘zda tutilgan, mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlarni realizatsiyalashda maslaxat va axborot ko‘magini berish.
- oliy ta’lim muassasasi xodimlarini intellektual mulk sohasida o‘qitishni tashkil qilish;
- oliy ta’lim muassasasi axborot-resurs markazining o‘z faoliyat yo‘nalishi bo‘yicha normativ, metodik va patent axborotlari bo‘yicha ishni muvofiqlashtiradi;
- tadqiqotchilik va patent-litsenziyalash faoliyati, innovatsion tadbirkorlik va texnologiyalar transferini qo‘llab-quvatlash bo‘limlari bo‘yicha GulDU byudjeti loyihasiga taklif takliflar tayyorlash;
- oliy ta’lim muassasasining intellektual mulk obyektlarini yaratish, qo‘riqlash va foydalanish bilan bog‘liq masalalarni tartibga soluvchi hujjatlarni ishlab chiqish.
- Tijoratlashtirish bo‘limi 7-bandda ko‘zda tutilgan vazifalar realizatsiyalashning majburiy ustuvorligini inobatga olgan holda o‘z faoliyat yo‘nalishi bo‘yicha tashqi tashkilotlar va jismoniy shaxslarning buyurtmalari bo‘yicha ishlarni bajarishi va xizmatlar ko‘rsatishi mumkun.

akmalraxmonqulov590@gmail.com
2021-2022 гг. - специалист Отдела исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров Гулистанского государственного университета
С 2022 года - Начальник отдела коммерциализации научно-инновационных разработок в Гулистанском государственном университете
1. Отдел коммерциализации создается в целях коммерциализации научных и инновационных разработок, а также результатов научно-исследовательской деятельности (далее – НИД), права на которые принадлежат высшему образовательному учреждению.
- системный анализ рынка и изучение спроса на инновационную продукцию (работы, услуги), сроков окупаемости, рентабельности коммерциализации инновационной продукции, а также оценку связанных с этим рисков.
- отбор перспективных проектов для освоения, имеющих высокий коммерческий потенциал и готовых к реализации;
- привлечение инвесторов, партнеров и других заинтересованных лиц к реализации инновационных проектов;
- взаимодействие с учреждениями системы непрерывного образования (промышленными предприятиями) в целях внедрения новых технологий и производства инновационной продукции.
- привлечение профессорско-преподавательского, учебно-вспомогательного и производственного персонала, докторантов, студентов, а также специалистов других организаций к научно-исследовательской работе, финансируемой из бюджетных и внебюджетных источников, услугам, предоставляемым высшим учебным заведением в установленном порядке;
- подготовка и обеспечение заключения договоров с авторами объектов интеллектуальной собственности, предусмотренных действующим законодательством, контроль за их исполнением;
- Оценка, анализ результатов НИД и инновационных проектов, экспертиза их научно-технического, научно-методического и инновационного потенциала, анализ выявления все более важных и конкурентоспособных разработок;
- обеспечение поддержки научных коллективов высших учебных заведений в создании и популяризации конкурентоспособной научно-технической продукции, в том числе путем учреждения хозяйственных объектов с целью практического применения результатов интеллектуальной деятельности;
- трансфер технологий, подготовка бизнес-планов инновационных проектов, оценка конкурентных преимуществ и рисков, правовая защита результатов НИД, оказание консультационных услуг по поиску потенциальных инвесторов;
- подготавливает и курирует оформляемые высшим учебным заведением разделы договоров, договоров о совместной деятельности, международного научно-технического сотрудничества и других договоров, связанных с вопросами интеллектуальной собственности;
- Выявлять случаи неправомерного (непреднамеренного) использования объектов интеллектуальной собственности ГулГУ и вносить предложения руководству о принятии мер, направленных на предотвращение таких нарушений и возмещение причиненного ущерба, принимать необходимые меры по предотвращению таких нарушений;
- помогают защитить права интеллектуальной собственности высшего учебного заведения, а также имущественные и личные неимущественные права их авторов;
- работникам высшего учебного заведения - оказывать консультативную и информационную поддержку авторам объектов интеллектуальной собственности при реализации принадлежащих им имущественных и личных неимущественных прав, предусмотренных действующим законодательством;
- организация обучения сотрудников высших учебных заведений в сфере интеллектуальной собственности;
- координирует работу по нормативной, методической и патентной информации в сфере деятельности информационно-ресурсного центра высшего учебного заведения;
- Подготовка предложений по бюджетному проекту ГулГУ для отделов научно-исследовательской и патентно-лицензионной деятельности, инновационного предпринимательства и поддержки трансфера технологий;
- разработка документов, регулирующих вопросы, связанные с созданием, охраной и использованием объектов интеллектуальной собственности высшего учебного заведения.
- Учитывая обязательную очередность реализации задач, предусмотренных пунктом 7, отдел коммерциализации может выполнять работы и оказывать услуги по заказам сторонних организаций и частных лиц в своей сфере деятельности.