Bilib qo‘ygan yaxshi
2025-yil 26-sentabrda kuchga kirgan O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 1084-sonli Qonuni bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga yopiq sud majlisi muhokamasi ma’lumotlarini hamda tafsilotlarini oshkor qilishga yo‘l qo‘yilmasligi haqida ogohlantirilgan yopiq sud majlisida ishtirok etayotgan shaxslar tomonidan ularni sudning ruxsatisiz oshkor qilganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilanishini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Xususan, Fuqarolik protsessual kodeksining 60-moddasi (ekspertning majburiyatlari va javobgarligi) to‘rtinchi qismi, 62-moddasi (mutaxassisning huquq va majburiyatlari) ikkinchi qismi, 64-moddasi (tarjimonning huquq va majburiyatlari) beshinchi qismi va 98-moddasi (ekspertning (ekspertlar komissiyasining) xulosasi) uchinchi qismiga o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritilgan bo‘lsa, ushbu kodeksning 208-moddasi (sud majlisi) yettinchi qism bilan to‘ldirildi.
Qoida tariqasida, Fuqarolik protsessual kodeksining 12-moddasiga asosan barcha sudlarda ishlar muhokamasi oshkora o‘tkaziladi.
Davlat siriga, farzandlikka olish siriga taalluqli ma’lumotlar mavjud bo‘lgan ishlar bo‘yicha va qonunda nazarda tutilgan boshqa hollarda ishning muhokamasi yopiq sud majlisida o‘tkaziladi.
Ishda ishtirok etuvchi shaxslarning shaxsiy hayoti to‘g‘risidagi ma’lumotlar oshkor bo‘lishining oldini olish, yozishmalar sirini va qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sirni saqlash maqsadida yopiq sud muhokamasi o‘tkazilishiga yo‘l qo‘yiladi.
Ish sudning yopiq majlisida ko‘rilayotganida ishda ishtirok etuvchi shaxslar, zarur hollarda esa guvohlar, ekspertlar, mutaxassislar va tarjimonlar ham hozir bo‘ladi.
Yuqoridagi qonun bilan ekspert, mutaxassis va (yoki) tarjimonlarning yopiq sud majlisi muhokamasi ma’lumotlarini hamda tafsilotlarini sudning ruxsatisiz oshkor qilganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilab qo‘yildi.
Ya’ni, sudya tomonidan ishni yopiq sud majlisida muhokama qilish to‘g‘risida ajrim chiqarilganda yopiq sud majlisida ishtirok etayotgan shaxslar sud muhokamasi ma’lumotlarini hamda tafsilotlarini sudning ruxsatisiz oshkor qilmaslik to‘g‘risida ogohlantirilib, ulardan tilxat olinadi. Ushbu tilxatda mazkur majburiyatni buzganlik uchun O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 239-moddasiga muvofiq javobgarlik haqidagi ogohlantirish ham aks ettiriladi.

On September 26, 2025, the Law of the Republic of Uzbekistan No. 1084 “On Amendments and Additions to Certain Legislative Acts of the Republic of Uzbekistan” came into force.
This law introduced amendments and additions to certain legislative acts of Uzbekistan, establishing criminal liability for persons participating in a closed court session who disclose information and details of the hearing without the court’s permission, after being warned that such disclosure is prohibited.
In particular, amendments and additions were made to the following provisions of the Civil Procedure Code of the Republic of Uzbekistan:
Part four of Article 60 (Duties and responsibilities of the expert);
Part two of Article 62 (Rights and duties of the specialist);
Part five of Article 64 (Rights and duties of the interpreter);
Part three of Article 98 (Opinion of the expert (expert commission)).
In addition, Article 208 (Court hearing) was supplemented with a new seventh part.
As a general rule, in accordance with Article 12 of the Civil Procedure Code, court hearings are conducted publicly.
However, hearings may be held in closed session in cases containing information constituting a state secret, adoption secrecy, or in other cases provided by law.
A closed court hearing may also be held to prevent the disclosure of personal information about the participants, to protect the confidentiality of correspondence, and to safeguard other secrets protected by law.
When a case is considered in a closed court session, the parties involved — and, when necessary, witnesses, experts, specialists, and interpreters — may be present.
Under the new law, experts, specialists, and/or interpreters who disclose information or details of a closed court hearing without the court’s authorization are now subject to criminal liability.
That is, when a judge decides to hold a case in a closed session, participants are warned not to disclose any information or details of the hearing without court permission, and a written acknowledgment is obtained from them.
This acknowledgment includes a warning that violating this obligation entails liability under Article 239 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.