Qabul vaqti: Payshanba-juma (15:00-17:00 gacha)
Masofaviy ta'limni tashkil etish va rivojlantirish bo'limi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi PF-6079-sonli hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022 – 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida” gi PF-60-sonli farmonlari asosida tashkil etilgan.
Masofaviy ta'limni tashkil etish va rivojlantirish bo'limi masofaviy ta’lim texnologiyalaridan foydalangan holda tegishli ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha masofaviy ta’lim jarayonini rejalashtirish, tashkil etish, muvofiqlashtirish va boshqarish hamda masofaviy ta’lim kontentlarini yaratishni tashkillashtirish va masofaviy o‘qitish jarayoniga joriy etish bilan shug‘ullanadi.
2025–2026 o‘quv yilidan boshlab masofaviy ta’lim shakli bo‘yicha quyidagi yo‘nalishlarda talabalar qabul qilindi:
- 60310300 – Psixologiya
- 60220300 – Tarix
- 60920100 – Ijtimoiy ish
- 60410100 – Iqtisodiyot
- 60410800 – Menejment
- 60410200 – Buxgalteriya hisobi
Masofaviy ta'limni tashkil etish va rivojlantirish bo'limining vazifalari
- Masofaviy o‘qitish tizimida o‘quv jarayonini rejalashtirish, tashkil etish, muvofiqlashtirish va boshqarish;
- Masofaviy ta’lim berish uchun yagona axborot-ta’lim muhitini shakllantirish va rivojlantirish;
- Masofaviy ta’lim uchun ta’lim kontentlarini (audio, video va grafik) yaratilishini tashkillashtirish va masofaviy o‘qitish jarayoniga joriy etish;
- Masofaviy ta’lim tizimida (mt.guldu.uz) talabalarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun yagona unifikatsiyalangan interfeysni yaratish va qo‘llab-quvvatlash;
- Masofaviy o‘qitish tizimida (mt.guldu.uz) professor-o‘qituvchilarni ro‘yxatdan o‘tkazish va tizimdan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalar berish;
- Masofaviy ta’lim shaklida tahsil oladigan talabalar kontingenti bo‘yicha hisobot ma’lumotlarini tayyorlash;
- Masofaviy ta’lim tizimida tahsil olayotgan talabalarning oraliq va yakuniy nazoratlarini tashkil etish va natijalarini tahlil qilish;
- Masofaviy ta’lim tizimida tahsil oladigan talabalarni kursdan kursga o‘tkazish bo‘yicha buyruq loyihasini tuzishda qatnashish;
- Shartnoma asosida boshqa ta’lim muassasalariga masofaviy ta’lim texnologiyalarini joriy etish va ularning texnik hujjatlarini ishlab chiqish, dasturiy ta’minotlarni yaratish va qo‘llab-quvvatlashda qatnashish;
- Elektron va masofaviy ta’lim sohasida xalqaro hamkorlikda ishtirok etish;
- Masofaviy ta’lim platformasi faoliyatini yuritish.
Masofaviy ta’lim platformasi
Zoom platformasida fanlarning nazariy va amaliy darslari uchun talabalar bilan kontakt vaqtlari jadvali tashkil etiladi. Talabalar fanlarning Zoom platformasidagi linklarini login va parollari orqali o‘z guruhlari kesimida bilib olishadi.
Masofaviy ta’lim shaklida tahsil olayotgan talabalarga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida talaba istiqomat qiluvchi hududlarda faoliyat yurituvchi oliy ta’lim tashkilotlari, axborot-resurs markazlari va o‘quv markazlari bilan o‘zaro kelishgan holda ularning axborot-kommunikatsiya infratuzilmasidan talabalar foydalanishi uchun sharoit yaratib beriladi.

Приемные часы: Четверг–Пятница (с 15:00 до 17:00)
Отдел организации и развития дистанционного образования создан на основании указов Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года № ПФ-6079 «Об утверждении стратегии “Цифровой Узбекистан – 2030” и мерах по ее эффективной реализации» и от 28 января 2022 года № ПФ-60 «О стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы».
Отдел организации и развития дистанционного образования занимается планированием, организацией, координацией и управлением процессом дистанционного обучения по соответствующим направлениям образования с использованием технологий дистанционного обучения, а также организацией создания образовательного контента и внедрением его в процесс дистанционного обучения.
Начиная с 2025–2026 учебного года по форме дистанционного обучения осуществляется прием студентов по следующим направлениям:
- 60310300 – Психология
- 60220300 – История
- 60920100 – Социальная работа
- 60410100 – Экономика
- 60410800 – Менеджмент
- 60410200 – Бухгалтерский учет
Основные задачи отдела организации и развития дистанционного образования
- Планирование, организация, координация и управление учебным процессом в системе дистанционного обучения;
- Формирование и развитие единой информационно-образовательной среды для дистанционного обучения;
- Организация создания образовательного контента (аудио, видео и графического) для дистанционного обучения и внедрение его в образовательный процесс;
- Создание и поддержка единого унифицированного интерфейса для регистрации студентов в системе дистанционного обучения (mt.guldu.uz);
- Регистрация профессорско-преподавательского состава в системе дистанционного обучения (mt.guldu.uz) и обучение навыкам использования системы;
- Подготовка отчетных данных о контингенте студентов, обучающихся по форме дистанционного образования;
- Организация промежуточного и итогового контроля студентов, обучающихся в системе дистанционного образования, и анализ результатов;
- Участие в подготовке проекта приказа о переводе студентов дистанционной формы обучения с курса на курс;
- Внедрение технологий дистанционного обучения в другие образовательные учреждения на договорной основе, разработка технической документации, создание программного обеспечения и участие в его поддержке;
- Участие в международном сотрудничестве в сфере электронного и дистанционного образования;
- Обеспечение функционирования платформы дистанционного образования.
Платформа дистанционного образования
На платформе Zoom проводятся теоретические и практические занятия по дисциплинам согласно расписанию контактных часов со студентами. Ссылки на занятия в Zoom студенты получают через свои логины и пароли в разрезе закрепленных за ними групп.
В целях создания дополнительных удобств для студентов, обучающихся по дистанционной форме обучения, по согласованию с высшими образовательными учреждениями, информационно-ресурсными центрами и учебными центрами, функционирующими в регионах проживания студентов, им предоставляется возможность пользоваться их информационно-коммуникационной инфраструктурой.