Gonkong bilan hamkorlik: yangi xalqaro imkoniyatlar va istiqbolli rejalar
Guliston davlat universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori D.Eshmurodov Xitoy xalq respublikasidagi xizmat safarida The University of Hong Kongda rasmiy uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda mezbon universitet tomonidan yozgi maktab dasturlari direktorining o‘rinbosari Winnie Chen hamda xalqaro aloqalar bo‘yicha dastur menejeri Iris Ip ishtirok etdi.
Muzokaralar davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun xalqaro imkoniyatlarni kengaytirish bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishdi.
Xususan, muzokaralar yakunida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib olindi:
Guliston davlat universiteti talabalari uchun Gonkongda tashkil etiladigan yozgi maktab dasturlarida muntazam ishtirok etish imkoniyatlarini yaratish;
professor-o‘qituvchilar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish maqsadida master-klasslar, seminar va treninglar tashkil etish;
xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyalar, simpozium va forumlarda ikki tomonlama faol ishtirokni yo‘lga qo‘yish.
Mazkur uchrashuv ikki universitet o‘rtasidagi akademik hamkorlikni mustahkamlash, ta’lim sifatini oshirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Shuningdek, ushbu kelishuvlar talabalar uchun global ta’lim muhitida bilim olish imkoniyatlarini kengaytirib, professor-o‘qituvchilar uchun esa xalqaro ilmiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bunday hamkorlik aloqalari nafaqat ikki universitet, balki O‘zbekiston va Gonkong o‘rtasidagi ta’limiy va ilmiy aloqalarni mustahkamlashda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Ma'lumot o'rnida: The Chinese University of Hong Kong dunyo miqyosidagi QS-Top reytingida biznes va iqtisodiyot yo'nalishida kuchli bilim berish bo'yicha 1- o'rinda, umumiy OTMlar reytingi bo'yicha 11-o'rinda qayd etiladi.

Cooperation with Hong Kong: new international opportunities and перспективные plans
The Vice-Rector for Research and Innovation of Gulistan State University, D. Eshmurodov, held an official meeting at The University of Hong Kong during his official visit to the People’s Republic of China.
The meeting was attended by Winnie Chen, Deputy Director of Summer School Programs, and Iris Ip, Program Manager for International Relations from the host university.
During the negotiations, the parties thoroughly discussed issues related to expanding cooperation between the two higher education institutions in the fields of education, science, and innovation. The sides reached concrete agreements on elevating mutually beneficial cooperation to a new level and expanding international opportunities for students and faculty members.
In particular, the following priority areas of cooperation were agreed upon:
- ensuring regular participation of Gulistan State University students in summer school programs organized in Hong Kong;
- organizing master classes, seminars, and training sessions to facilitate experience exchange among faculty members;
- establishing active bilateral participation in international scientific and practical conferences, symposiums, and forums.
This meeting marked an important step toward strengthening academic cooperation between the two universities, improving the quality of education, and enhancing scientific potential. The agreements will also expand students’ opportunities to study in a global educational environment and further develop international scientific collaboration among faculty members.
According to experts, such cooperation plays a significant role not only for the two universities but also in strengthening educational and scientific ties between Uzbekistan and Hong Kong.
For reference: The Chinese University of Hong Kong is ranked 1st globally in Business and Economics by QS and 11th in the overall university rankings.