20.04.2026 sanada “Suv va tuproqni muhofaza qilish, cho'llanishni nazorat qilish va samarali texnologiyalarni qo'llash” mavzusida online uchrashuv bo’lib o’tdi.
Unda:
•  Tadqiqot va kompaniya haqida: Vang Fuzhou, ZhengSai Restoration tadqiqot va konsalting kompaniyasidan ekanligini ta'kidlab, kompaniya suv va tuproqni muhofaza qilish hamda cho'llanishni nazorat qilishga ixtisoslashgan.
•  Texnologiyalar: ZhengSai kompaniyasi an'anaviy tomchilatib sug'orishga qaraganda 50-70% ko'proq suv tejaydigan texnologiyalarni taklif etadi. Bu texnologiyalar orqali sho'rlangan yerlar va cho'llar unumdor dalalar, o'tloqlar va o'rmonlarga aylantirilishi mumkin.
•  Xalqaro tan olinishi: Ushbu texnologiya Xitoy Fanlar akademiyasi va Yer resurslari vazirligi mutaxassislari tomonidan e'tirof etilgan.
•  Muhim ahamiyati: Bu texnologiya, ayniqsa, qurg'oqchilik va suv tanqisligi yuqori bo'lgan hududlar uchun juda muhim ekanligi ta'kidlangan.
•  Vang Fuzhouning qisqacha tarjimai holi: Suv va tuproq xavfsizligi, cho'llanishga qarshi kurash bo'yicha yuqori malakali mutaxassis, ilmiy maqolalar bilan xalqaro platformalarda ishtirok etgan va turli ekologik muammolarni hal etishda tajribaga ega.
•  Yig'ilishdagi ishtirokchilar: Uchrashuvda Guliston davlat universiteti ilmiy ishlar va innovasiyalar bo'yicha prorektor Eshmurodov Dilmurod, Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i Allanazarova Dilafruz, Tabiiy fanlar fakulteti dekani Alisher Musulmonqulov, "Biologiya" kafedrasi mudiri Ablakulova Nodira, "Dorivor o'simliklar va Botanika" kafedrasi mudiri Botirova Laziza va "Ekologiya" kafedrasi mudiri Qarsgiboyeva Lola, shuningdek, viloyatimizdagi qator universitet va institutlar mutaxassislari ishtirok etdilar.
Tadqiqot va texnologiyalar asosida chiqadigan asosiy xulosa – suv va tuproqni muhofaza qilishda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, ayniqsa, cho'llanish va qurg'oqchilikka qarshi kurashda katta ahamiyatga ega. Yig'ilishning yakunida ushbu texnologiyalarni mahalliy hududlarga tatbiq etish va ilmiy hamkorlikni yo’lga qo’yish masalalarini amalga oshirishga kelishib olindi.

20.04.2026 состоялась онлайн-встреча на тему «Сохранение воды и почвы, контроль опустынивания и применение эффективных технологий».
В ходе встречи:
• О компании и исследованиях: Ван Фучжоу отметил, что представляет исследовательскую и консалтинговую компанию ZhengSai Restoration, специализирующуюся на сохранении воды и почвы и борьбе с опустыниванием.
• Технологии: Компания ZhengSai предлагает технологии, позволяющие экономить на 50–70% больше воды по сравнению с традиционным капельным орошением. С их помощью засоленные земли и пустыни могут быть превращены в плодородные поля, пастбища и леса.
• Международное признание: Данные технологии признаны специалистами Академии наук Китая и Министерства природных ресурсов.
• Значимость: Подчёркнута особая важность технологий для регионов с засухой и дефицитом воды.
• Краткая биография Ван Фучжоу: Высококвалифицированный специалист в области водной и почвенной безопасности и борьбы с опустыниванием, участник международных научных платформ, имеющий опыт решения экологических проблем.
• Участники: В встрече приняли участие проректор по научной работе и инновациям Гулистанского государственного университета Дилмурод Эшмуродов, начальник отдела международного сотрудничества Дилафруз Алланазарова, декан факультета естественных наук Алишер Мусулмонкулов, заведующие кафедрами — Нодира Аблакулова (биология), Лазиза Ботирова (лекарственные растения и ботаника), Лола Карсгибоева (экология), а также специалисты других вузов и институтов региона.
Основной вывод: внедрение современных технологий в сохранение воды и почвы играет ключевую роль в борьбе с опустыниванием и засухой. По итогам встречи достигнута договорённость о внедрении данных технологий на местном уровне и развитии научного сотрудничества.