ilmiy tajriba almashish va ta’lim sifatini oshirish muhim ahamiyat kasb
Mazkur tashrif doirasida universitetning yetakchi olimlaridan biri, professor, doktor Taner Ozcan Dorivor o‘simliklar va botanika kafedrasi talabalari uchun qator mazmunli dars mashg‘ulotlarini olib bormoqda. Ushbu mashg‘ulotlar Botanika, Dorivor o‘simliklar florasi va sistematikasi hamda Fitotsenologiya kabi muhim fanlarni qamrab olgan bo‘lib, talabalar uchun nazariy bilimlarni mustahkamlash va zamonaviy ilmiy yondashuvlarni o‘rganishda muhim manba bo‘lib xizmat qilmoqda.
Dars jarayonlarida professor Taner Ozcan tomonidan xalqaro tajribaga asoslangan ma’lumotlar, yangi ilmiy qarashlar va innovatsion metodlar keng yoritilmoqda. Bu esa talabalar bilim darajasini oshirish bilan birga, ularning ilmiy tafakkurini rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida Dorivor o‘simliklar va botanika kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan ham samarali uchrashuvlar tashkil etildi. Ushbu uchrashuvlarda tomonlar o‘zaro ilmiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, maqolalar chop etish, talabalar va tadqiqotchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish kabi istiqbolli yo‘nalishlar yuzasidan fikr almashdilar.
Mazkur tashrif nafaqat ilmiy va ta’limiy aloqalarni mustahkamlash, balki ikki universitet o‘rtasidagi uzoq muddatli ilmiy hamkorlik uchun mustahkam zamin yaratishi bilan ham ahamiyatlidir. Kelgusida bu kabi hamkorlik aloqalari yangi ilmiy yutuqlar, innovatsion ishlanmalar va xalqaro miqyosda raqobatbardosh mutaxassislar tayyorlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Профессор Taner Ozcan (Турция)
В настоящее время развитие международного сотрудничества между высшими учебными заведениями, обмен научным опытом и повышение качества образования приобретают особую значимость. В этом контексте визит профессоров одного из престижных вузов Турции — Balıkesir universiteti в Гулистанский государственный университет заслуживает особого внимания.
В рамках визита один из ведущих ученых университета, профессор, доктор Танер Озджан проводит содержательные учебные занятия для студентов кафедры лекарственных растений и ботаники. Эти занятия охватывают такие важные дисциплины, как ботаника, флора и систематика лекарственных растений, а также фитоценология, и служат важной основой для укрепления теоретических знаний студентов и освоения современных научных подходов.
В ходе занятий профессор Танер Озджан широко освещает материалы, основанные на международном опыте, новые научные взгляды и инновационные методы. Это способствует не только повышению уровня знаний студентов, но и развитию их научного мышления.
Также в рамках визита были организованы эффективные встречи с профессорско-преподавательским составом кафедры лекарственных растений и ботаники. В ходе встреч стороны обсудили перспективные направления, такие как развитие научного сотрудничества, реализация совместных научных проектов, публикация научных статей, а также организация обмена студентами и исследователями.
Данный визит имеет важное значение не только для укрепления научных и образовательных связей, но и для создания прочной основы долгосрочного сотрудничества между двумя университетами. Ожидается, что подобные партнерства будут способствовать новым научным достижениям, инновационным разработкам и подготовке конкурентоспособных специалистов на международном уровне.