Xalqaro axborot kompaniyasi faoliyati
2021-yil 5-mart kuni Guliston davlat universiteti Axborot resurs markazi va ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘limi hamkorlikda yosh ilmiy xodimlar, doktorantlar va magistrlar uchun “Springer Nature” xalqaro axborot kompaniyasi faoliyati va imkoniyatlari” mavzusida o‘quv seminari tashkil etildi. Seminarda 50 dan ortiq yosh ilmiy xodimlar, doktorantlar va magistrlar ishtirok etishdi. Seminarni ilmiy ishlar va innovatsiya bo‘yicha prorektor A.Sulaymonov ochib berdi.
“SpringerNature” xalqaro axborot kompaniyasi faoliyati va imkoniyatlari” mavzusi bilan seminar ishtiorokchilarini Axborot resurs markazi direktori O.Oqyigitov tanishtirdi. Mavzuni tanishtirish jarayonida “Springer Nature” xalqaro axborot kompaniyasi tarixi, uning imkoniyatlari va afzalliklari haqida alohida ma’lumotlar berildi. Mazkur kompaniya bilan Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi o‘rtasida tegishli shartnoma tuzilgan bo‘lib, unga ko‘ra 70 ga yaqin oliy ta’lim muassasalari kompaniya manbalari (jurnallar, kitoblar, ilmiy maqolalar va boshqa manbalar)dan beg‘araz foydalanishlari mumkin. Shu ta’lim muassasalari qatorida GulDU axborot-resurs markazi borligi, hamda markazdagi kompyuterlar orqali foydalangan holda ilmiy izlanuvchilar o‘ziga kerakli ma’lumotlar ko‘chirib olishi, shaxsiy maqolalarini impakt faktorga ega, ya’ni Scopus tasnifiga kiruvchi jurnallarda bosib chiqarish mumkinligi aytib o‘tildi.

Activities of an international information company
On March 5, 2021, the Information Resource Center of Gulistan State University and the Department of Research and Innovation organized a training seminar for young researchers, doctoral students and masters on "Activities and opportunities of the international information company" Springer Nature ". The seminar was attended by more than 50 young researchers, doctoral students and masters. The seminar was opened by the Vice-Rector for Research and Innovation A. Suleymanov.
O.Okyigitov, Director of the Information Resource Center, introduced the participants of the seminar on "Activities and opportunities of the international information company" SpringerNature ". During the presentation, special information was provided on the history of the international information company Springer Nature, its opportunities and benefits. An agreement has been signed between the company and ministry, according to which about 70 higher education institutions will have free access to the company's resources (journals, books, scientific articles and other sources). Among these educational institutions there is an information and resource center GulSU, and using the computers of the center, researchers can download the necessary information, publish personal articles in journals with an impact factor, Scopus.