TEZ, ANIQ VA KAFOLATLI: tuproq tarkibini tahlil qilishda raqamli yondashuv va aqlli o‘g‘itlash dasturi (KUSHIEV-LAB)
Guliston davlat univesitetining professor H.H.Qo‘shiyev rahbarlik qilayotgan “Eksperimental biologiya” laboratoriyasida Angliyalik hamkorlar bilan birgalikda tuproq tarkibini raqamli tahlil qilish va tuproq tarkibidagi elementlarning ekvivalent nisbati hamda o‘simliklarni biologik xususiyatlari asosida “aqlli o‘g‘itlash” dasturi yaratildi.
Ushbu yaratilgan innovatsion texnologiyada tuproqning tarkibi elementar to‘liq tahlil qilinadi va elementlarning miqdori hamda ekvivalent nisbatlari e‘tiborga olingan holda tegishli miqdor va tarkibga ega bo‘lgan eleentlar kompleksi bilan muvozanatlashtiriladi. Tarkibiga ko‘ra muvozanatlashtirilgan tuproqqa ekiladigan o‘simlikning biologik xususiyatlaridan kelib chiqqan holda oziqlantirish uchun tegishli ozuqa tarkibi, me’yori, muddati taklif etiladi. Oziqlantirish me’yori va muddatlarini tavsiya etishda sug‘oriladigan suv tarkibi, beriladigan mineral va organik o‘g‘itlarning sifat hamda elementlarning miqdoriy tarkibi ham e’tiborga olinadi.
Ushbu yaratilgan innovatsion texnologiyada tahlillar so‘ngi rusumdagi va yuqori aniqlikdagi uskuna va qurilmalarda olib boriladi. Tahlil va beriladigan takliflar tez, aniq va kafolatli.

QUICK, ACCURATE AND GUARANTEED: Digital Approach to Soil Composition Analysis and Smart Fertilization Program (KUSHIEV-LAB)
The Experimental Biology Laboratory of Gulistan State University, headed by Professor HH Kushiyev, has developed a program of digital analysis of soil composition and "smart fertilization" based on the equivalent ratio of soil elements and biological properties of plants.
In this innovative technology, the composition of the soil is thoroughly analyzed elementally and balanced with a complex of elements with the appropriate amount and composition, taking into account the amount and equivalent ratios of the elements. Depending on the biological characteristics of the plant to be planted in a soil that is balanced in composition, the appropriate nutrient composition, rate, and duration are suggested for feeding. The composition of irrigated water, the quality of mineral and organic fertilizers, and the quantitative composition of the elements are also taken into account when recommending feeding rates and timing.
In this innovative technology, analyzes are performed on state-of-the-art and high-precision equipment and devices. The analysis and suggestions are fast, accurate and guaranteed.