TEZ, ANIQ VA KAFOLATLI: tuproq tarkibini tahlil qilishda raqamli yondashuv va aqlli o‘g‘itlash dasturi (KUSHIEV-LAB)
Guliston davlat univesitetining professor H.H.Qo‘shiyev rahbarlik qilayotgan “Eksperimental biologiya” laboratoriyasida Angliyalik hamkorlar bilan birgalikda tuproq tarkibini raqamli tahlil qilish va tuproq tarkibidagi elementlarning ekvivalent nisbati hamda o‘simliklarni biologik xususiyatlari asosida “aqlli o‘g‘itlash” dasturi yaratildi.
Ushbu yaratilgan innovatsion texnologiyada tuproqning tarkibi elementar to‘liq tahlil qilinadi va elementlarning miqdori hamda ekvivalent nisbatlari e‘tiborga olingan holda tegishli miqdor va tarkibga ega bo‘lgan eleentlar kompleksi bilan muvozanatlashtiriladi. Tarkibiga ko‘ra muvozanatlashtirilgan tuproqqa ekiladigan o‘simlikning biologik xususiyatlaridan kelib chiqqan holda oziqlantirish uchun tegishli ozuqa tarkibi, me’yori, muddati taklif etiladi. Oziqlantirish me’yori va muddatlarini tavsiya etishda sug‘oriladigan suv tarkibi, beriladigan mineral va organik o‘g‘itlarning sifat hamda elementlarning miqdoriy tarkibi ham e’tiborga olinadi.
Ushbu yaratilgan innovatsion texnologiyada tahlillar so‘ngi rusumdagi va yuqori aniqlikdagi uskuna va qurilmalarda olib boriladi. Tahlil va beriladigan takliflar tez, aniq va kafolatli.

БЫСТРЫЙ, ТОЧНЫЙ И ГАРАНТИЙНЫЙ: цифровой подход к анализу состава почвы и программа интеллектуального удобрения (KUSHIEV-LAB)
Лаборатория экспериментальной биологии Гулистанского государственного университета, возглавляемая профессором Х.Х. Кушиевым, разработала программу цифрового анализа состава почвы и «умного удобрения» на основе эквивалентного соотношения элементов почвы и биологических свойств растений.
В этой инновационной технологии состав почвы тщательно анализируется элементарно и уравновешивается комплексом элементов с соответствующим количеством и составом с учетом количества и эквивалентных соотношений элементов. В зависимости от биологических характеристик растения, которое будет высажено в сбалансированную по составу почву, для подкормки предлагается соответствующий состав питательных веществ, норма и продолжительность. Состав поливной воды, качество минеральных и органических удобрений, а также количественный состав элементов также учитываются при составлении рекомендаций по нормам и срокам подкормки.
В этой инновационной технологии анализы выполняются на современном высокоточном оборудовании и приборах. Анализ и предложения быстрые, точные и гарантированные.