2021-yil 25-may kuni yurtimizning barcha umuta’lim maktablarida so‘ngi qo‘ng‘iroqlar chalindi. Bu yil Respublikamizda 438 ming nafar bitiruvchilar umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnomalariga ega bo‘lishdi.
Sirdaryo viloyatida bu yil 11 609 nafar bitiruvchilar umumta’lim maktablarini tamomlashgan bo‘lsa, shundan 1261 nafari Xovos tumaniga to‘g’ri keladi. Bu yilgi so‘ngi qo‘ng‘iroq tadbirlariga Guliston davlat universiteti rahbariyati boshchiligida professor-o‘qituvchilardan iborat jamoa vakillari ham faol ishtirok etishdi. Shunday tadbirlardan biri Xovos tumanidagi 16-umumta’lim maktabida o’tkazildi.
Shunday tadbirlardan biri Xovos tumanidagi 16-umumta’lim maktabida ham o’tkazilgan edi. Guliston davlat universiteti Pedagogika fakulteti dekani, Xalq deputatlari Yangier shahar Kengashi deputati, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Jamol Komilov Xovos tumani XTB mas’ul xodimlari hamrohligida ushbu maktabni bu yil tamomlayotgan Muhammadiyeva Nigora, Zulxaydarova O‘g‘iljon va Zulhaydarova Xurshidaxonlar xonadonlarida bo‘lishdi. Ular ushbu maktabning 11-"a" sinfini tugatishmoqda. O‘qishdagi bilimdonligi, qobiliyatlari va tirishqoqlilari uchun ularga Xovos tumani XTB va universitet faxriy yorliqlari topshirildi.
E’tiborli jihati ushbu maktab universitet tomonidan o‘qitishni yaxshilash maqsadida metodik jihatdan otaliqqa olingan bo‘lib, yanvar oyida maktab bitiruvchilarining 43% Oliy ta’limda ta’limni davom ettirish niyatida bo‘lishgan edi. Bugunda ushbu ko‘rsatkich 90% ni tashkil etmoqda. Universitet professor-o‘qituvchilarining mehnatlari zoe’ ketmadi, bu ko‘rsatkichdan maktab ma’umriyati, yoshlar va ayniqsa ota-onalar xursand.

Зеркало человечности
25 мая 2021 года во всех общеобразовательных школах страны прозвучали последние звонки. В этом году в нашей республике 438 тысяч выпускников получили свидетельства о среднем общем образовании.
В Сырдарьинской области в этом году общеобразовательные школы окончили 11 609 выпускников, из них 1261-в Хавасском районе. В мероприятии приняли активное участие представители профессорско-преподавательского состава под руководством руководства Гулистанского государственного университета. Одно из таких мероприятий состоялось в общеобразовательной школе № 16 Хавасского района.
Одно из таких мероприятий было проведено в общеобразовательной школе № 16 Хавасского района. Декан педагогического факультета Гулистанского государственного университета, депутат Янгиерского городского Кенгаша народных депутатов, кандидат педагогических наук, доцент Жамол Комилов в сопровождении ответственных работников УМС Хавасского района побывал в квартирах Мухаммадиевой Нигоры, Зулхайдаровой Угилжон и Зулхайдаровой Хуршидахон, окончивших школу в этом году. Они заканчивают 11-й"А" класс этой школы. За знания, способности и усердие в учебе им были вручены почетные грамоты УВД Хавасского района и Университета.
Примечательно, что эта школа была методически отчуждена университетом с целью улучшения преподавания, и в январе 43% выпускников школы заявили, что намерены продолжить свое образование в высшем образовании. В Steam этот показатель составляет 90%. Труд профессорско-преподавательского состава вуза не обошел стороной и Зою, этому показателю рада школьная молодежь, молодежь и особенно родители.