Endi O'zbekistonning xorijdagi elchilari ham oliy ta'limdagi islohotlarda yelkadosh bo'ladi
O'zbekiston tashqi ishlar vazirligi tomonidan Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi bilan hamkorlikda ilk bor mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi diplomatiya vakolatxonalari rahbarlari bilan videokonferentsiya shaklida muloqot tashkil etildi.
Tadbirda oliy va o'rta maxsus ta'lim vaziri Abduqodir Toshqulov, tashqi ishlar vazirining birinchi o'rinbosari Farhod Arziev, mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi diplomatiya vakolatxonalari rahbarlari va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi xorijiy tillarni o'rganishni ommalashtirish agentligi vakillari ishtirok etdi.
Suhbat chog'ida vazir O'zbekistonda so'nggi yillarda oliy ta'lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, erishilgan natijalar, mavjud muammolar va ularni hal qilishning samarali echimlari, istiqboldagi vazifalar haqida so'zladi va O'zbekistonning xorijiy davlatlardagi diplomatiya vakolatxonalari rahbarlarini hamkorlikka chorladi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari tomonidan xorijiy tillarni o'rganishni ommalashtirish bo'yicha imzolangan qaror va yaqin kunlarda oliy ta'lim tizimidagi ustuvor vazifalar muhokamasiga bag'ishlangan videoselektorda belgilangan vazifalar yuzasidan quyidagi masalalar muhokama qilindi:
– xorijiy davlatlarning universitetlari bilan hamkorlik aloqalarini kengaytirish;
– nufuzli xorijiy OTMning filiallarini ochish va qo'shma ta'lim dasturlarini joriy etish;
– respublika OTMdagi mavjud kafedralarning xorijdagi turdosh OTM kafedralari bilan aloqalarini o'rnatish;
– mamlakatimiz oliy ta'lim tizimiga rivojlangan davlatlarning grant va texnik ko'magini jalb qilish;
– xorijiy mamlakatlarning hukumat dasturlari asosida professor-o'qituvchilarni xorijda malakasini oshirish va stajirovkaga yuborish;
– xorijiy talabalarni O'zbekiston OTMga jalb qilish bo'yicha targ'ibot ishlarini tashkil etish;
– xorijiy o'quv va ilmiy adabiyotlar xaridini amalga oshirish.
Muloqot davomida vazir A.Toshqulov tashqi ishlar vazirligi va mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalarining oliy va professional ta'lim sohasidagi sa'y-harakatlarini faollashtirish zarurligini qayd etdi.
Onlayn uchrashuvda, shuningdek, respublika oliy ta'lim muassasalari talabalarining xorijiy tillarni chuqur o'rganishi uchun imkoniyatlar yaratish maqsadida xorijiy davlatlardan etakchi professor-o'qituvchilar jalb qilish masalalari bo'yicha takliflar ham muhokama qilindi.

ПОСЛЫ УЗБЕКИСТАНА ЗА РУБЕЖОМ ТАКЖЕ БУДУТ ЗАНИМАТЬСЯ В РЕФОРМЕ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ
Впервые Министерством иностранных дел Узбекистана совместно с Министерством высшего и среднего специального образования была организована видеоконференция с главами дипломатических представительств нашей страны в зарубежных странах.
В мероприятии приняли участие министр высшего и среднего специального образования Абдукадир Ташкулов, первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев, главы дипломатических миссий нашей страны в зарубежных странах и представители Агентства по продвижению иностранных языков при Кабинете Министров. .
В ходе встречи министр рассказал о реформах, проводимых в Узбекистане в последние годы в сфере высшего образования, достигнутых результатах, существующих проблемах и эффективных решениях, будущих задачах, а также обратился к главам дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
На совещании по подписанному Президентом постановлению о содействии изучению иностранных языков и задачам, поставленным в видеоконференции, посвященной обсуждению приоритетов в системе высшего образования на ближайшие дни, были обсуждены следующие вопросы:
- расширение сотрудничества с вузами зарубежных стран;
- открытие филиалов престижных зарубежных университетов и внедрение совместных образовательных программ;
- Установление связей между существующими отделениями высшего образования в стране и соответствующими ведомствами за рубежом;
- привлечение грантов и технической помощи развитых стран в систему высшего образования страны;
- Повышение квалификации и стажировка профессоров и преподавателей за рубежом на основе государственных программ зарубежных стран;
- Организация пропагандистской работы по привлечению иностранных студентов в вузы Узбекистана;
- Закупка зарубежной учебной и научной литературы.
В ходе беседы Министр А.Ташкулов отметил необходимость активизировать усилия Министерства иностранных дел и представительств нашей страны в зарубежных странах в области высшего и профессионального образования.
На онлайн-встрече также обсуждались предложения по привлечению ведущих профессоров и преподавателей из зарубежных стран с целью создания возможностей для студентов высших учебных заведений страны для углубленного изучения иностранных языков.