Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari va FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2022-yilning 14-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari Amanda Hopson xonim (jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha maslahatchi) va Jamiliya Nasreddinova (AQShda ta’lim bo‘yicha maslahatchi) va FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonimlar bilan universitet rektori M.T.Xodjiyevning o‘zaro hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tashrifdan maqsadan, O‘zbekiston-AQSh o‘rtasidagi ta’lim va madaniyat borasidagi hamkorlik aloqalari negizida Guliston davlat universitetida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi asosida ta’lim berishni yo‘lga qo‘yishdir.
Mehmonlar bilan uchrashuvda universitet Rektori M.T.Xodjiyev o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari kengayib borayotganligidan mamnunligini, universitetda yana AQSh vakillarini ko‘rib turganligidan nihoyatda xursand ekanligini bildirdi. Shuningdek, Yangi O‘zbekistonda xorijiy tillarni o‘rganishga qaratilayotgan e’tibor, muhtaram Prezidentimizning bu borada imzolagan Farmon va qarorlari, shu jumladan xorijiy tillarni bilish darajasini aniqlovchi xalqaro sertifikatga ega yoshlar uchun beriladigan imtiyozlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
AQShning O‘zbekistondagi elchixonasining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha yordamchisi Amanda Hopson o‘z nutqida Guliston davlat universiteti bilan hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlanib borayotganligini, avvalgi o‘quv yillarida ham AQShlik mutaxassislarning universitetdagi faoliyati muvafaqqiyatli bo‘lganligini, o‘zaro hamkorlik aloqalarni ilmiy tadiqoqtlar va innovatsion dasturlar doirasiga olib chiqish masalasiga e’tibor qaratishini ma’lum qildi.
FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border mehmondorchilik uchun minnatdorchilik bildirib, universitet jamoasi bilan dastur doirasida bor kuch-g‘ayratini sarflab faoliyat olib borishini, rejadagi vazifalarni to‘liq ijro etishga alohida e’tibor qaratishini ma’lum qildi.
Rejaga ko‘ra, 2022/2023 o‘quv yili davomida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonim Guliston davlat universitetida talaba-yoshlarga amaliy ingliz tili fanlaridan chuqurlashtirilgan mashg‘ulotlarni olib boradi.

Состоялась встреча с представителями посольства США в Узбекистане и ассистентом преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA в Гулистанском государственном университете.
14 сентября 2022 года представители посольства США в Узбекистане г-жа Аманда Хопсон (советник по связям с общественностью) и г-жа Джамилия Насреддинова (советник по вопросам образования в США) и ассистент преподавателя программы FULBRIGHT ETA по обучению английскому языку в Гулистанском государственном университете Сара Пограничник и ректор университета М.Т.Ходжиев провели встречу по взаимному сотрудничеству.
Цель визита – наладить обучение на базе программы FULBRIGHT ETA по обучению английскому языку в Гулистанском государственном университете на основе образовательного и культурного сотрудничества между Узбекистаном и США.
На встрече с гостями ректор университета М.Т.Ходжиев выразил удовлетворение расширением отношений взаимовыгодного сотрудничества и был чрезвычайно рад вновь видеть в университете представителей США. Он также дал подробную информацию о внимании, уделяемом изучению иностранных языков в Новом Узбекистане, указах и постановлениях, подписанных нашим уважаемым Президентом в связи с этим, в том числе о льготах, предоставляемых молодым людям, имеющим международный сертификат, определяющий уровень знания иностранные языки.
Аманда Хопсон, помощник по связям с общественностью Посольства США в Узбекистане, в своем выступлении отметила, что сотрудничество с Гулистанским государственным университетом укрепляется, что работа американских специалистов в университете была успешной в предыдущие учебные годы, и что отношения взаимного сотрудничества между научными исследователями и объявил, что сосредоточит внимание на вопросе инновационных программ.
Сара Бордер, ассистент преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA, выразила благодарность за гостеприимство, и известно, что она будет работать с командой университета со всеми силами в рамках программы, уделяя особое внимание полной реализации из запланированных задач.
Согласно плану, в течение 2022/2023 учебного года ассистент преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA Сара Бордер будет проводить углубленные занятия по практическим предметам английского языка в Гулистанском государственном университете.