Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari va FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2022-yilning 14-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari Amanda Hopson xonim (jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha maslahatchi) va Jamiliya Nasreddinova (AQShda ta’lim bo‘yicha maslahatchi) va FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonimlar bilan universitet rektori M.T.Xodjiyevning o‘zaro hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tashrifdan maqsadan, O‘zbekiston-AQSh o‘rtasidagi ta’lim va madaniyat borasidagi hamkorlik aloqalari negizida Guliston davlat universitetida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi asosida ta’lim berishni yo‘lga qo‘yishdir.
Mehmonlar bilan uchrashuvda universitet Rektori M.T.Xodjiyev o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari kengayib borayotganligidan mamnunligini, universitetda yana AQSh vakillarini ko‘rib turganligidan nihoyatda xursand ekanligini bildirdi. Shuningdek, Yangi O‘zbekistonda xorijiy tillarni o‘rganishga qaratilayotgan e’tibor, muhtaram Prezidentimizning bu borada imzolagan Farmon va qarorlari, shu jumladan xorijiy tillarni bilish darajasini aniqlovchi xalqaro sertifikatga ega yoshlar uchun beriladigan imtiyozlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
AQShning O‘zbekistondagi elchixonasining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha yordamchisi Amanda Hopson o‘z nutqida Guliston davlat universiteti bilan hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlanib borayotganligini, avvalgi o‘quv yillarida ham AQShlik mutaxassislarning universitetdagi faoliyati muvafaqqiyatli bo‘lganligini, o‘zaro hamkorlik aloqalarni ilmiy tadiqoqtlar va innovatsion dasturlar doirasiga olib chiqish masalasiga e’tibor qaratishini ma’lum qildi.
FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border mehmondorchilik uchun minnatdorchilik bildirib, universitet jamoasi bilan dastur doirasida bor kuch-g‘ayratini sarflab faoliyat olib borishini, rejadagi vazifalarni to‘liq ijro etishga alohida e’tibor qaratishini ma’lum qildi.
Rejaga ko‘ra, 2022/2023 o‘quv yili davomida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonim Guliston davlat universitetida talaba-yoshlarga amaliy ingliz tili fanlaridan chuqurlashtirilgan mashg‘ulotlarni olib boradi.

A meeting was held with the representatives of the US Embassy in Uzbekistan and the assistant teacher of the FULBRIGHT ETA English language teaching program at Gulistan State University.
On September 14, 2022, representatives of the US Embassy in Uzbekistan Ms. Amanda Hopson (Public Relations Counselor) and Ms. Jamiliya Nasreddinova (Education Counselor in the United States) and the FULBRIGHT ETA English Language Teaching Program at Gulistan State University assistant teacher Sara Border and university rector M. T. Khodzhiyev had a mutual cooperation meeting.
The purpose of the visit is to establish education on the basis of the FULBRIGHT ETA English language teaching program at Gulistan State University on the basis of educational and cultural cooperation between Uzbekistan and the United States.
At the meeting with the guests, Rector of the university M. T. Khodzhiyev expressed his satisfaction with the expansion of mutually beneficial cooperation relations, and was extremely happy to see representatives of the USA again at the university. He also gave detailed information about the attention paid to learning foreign languages ​​in New Uzbekistan, the decrees and decisions signed by our honorable President in this regard, including the benefits given to young people with an international certificate that determines the level of knowledge of foreign languages.
Amanda Hopson, the public relations assistant of the US Embassy in Uzbekistan, said in her speech that cooperation with Gulistan State University is getting stronger, that the work of American experts at the university was successful in the previous academic years, and that mutual cooperation relations between scientific researchers and announced that it will focus on the issue of innovation programs.
Sarah Border, assistant teacher of FULBRIGHT ETA English language teaching program, expressed her gratitude for the hospitality, and it is known that she will work with the university team with all her efforts within the framework of the program, paying special attention to the full implementation of the planned tasks. did
According to the plan, during the 2022/2023 academic year, the assistant teacher of the FULBRIGHT ETA English language teaching program Ms. Sarah Border will conduct in-depth classes in practical English language subjects at Gulistan State University.