Turkiya OAVlari biz haqimizda
Avval xabar berganimizdek, “InnoWeek.uz-2023” innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasidagi tadbirlar rejasiga muvofiq Guliston davlat universitetiga Turkiya davlatidan xalqaro QS reytingida 397-o‘rinni egallab turgan Balikesir Universiteti prorektori, professor Fatih Satil  tashrif buyurib, muzokaralarda o‘zaro memorandum asosida ilmiy hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilinib, bunda professor-o‘qituvchilarning ilmiy tadqiqot ishlari doirasida malaka oshirish masalalariga e’tibor qaratilgan hamda edi.
Shuningdek, professor Fatih Satil  haftalig doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida tashkil etilgan tadbirda GulDU bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlar yuzasidan taqdimot qilgan edi.

Turkish mass media are about us
As we previously reported, in accordance with the plan of activities within the "InnoWeek.uz-2023" week of innovative ideas, Gulistan State University was visited by Professor Fatih Satil, vice-rector of Balikesir University, which ranks 397th in the international QS ranking from Turkey, and based on a mutual memorandum of understanding, the issues of further development of cooperative relations were discussed, and attention was paid to the issues of professional development of professors and teachers within the framework of scientific research work.
Also, Professor Fatih Satil gave a presentation on the work carried out in cooperation with GulDU at the event organized by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation within the framework of the week.
The Turkish press published information about the "InnoWeek.uz-2023" week of innovative ideas, the visit of Vice-Rector of Balikesir University, Professor Fatih Satil.