Korrupsiyasiz ta’lim - yorqin kelajakka qadam
O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 2023-yil 23-avgustdagi 10-sonli bayonnomasi bilan tasdiqlangan “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”ga bag‘ishlangan “Aksilkorrupsiya oyligi” doirasida o‘tkaziladigan tadbirlar rejasida tashkilot va ta’lim muassasalari tomonidan o‘z faoliyatlarida ochiqlikni ta’minlash, korrupsion xavf-xatarlarni oldini olish, ularni bartaraf etish kabi masalalarga bag‘ishlangan tadbirlarni o‘tkazish nazarda tutilgan.
Guliston davlat universitetida yuqorida keltirilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida bir nechta tadbirlar o‘tkazildi.
Jumladan, 2023-yil noyabr oyining dastlabki kunlarida universitetning Filologiya, Tibbiyot, San’atshunoslik va Ishlab chiqarish texnologiyalari fakultetlarida “Korrupsiya va uning jamiyat taraqqiyotiga salbiy ta’siri” mavzusida profilaktik-targ‘ibot tadbirlari va davra suhbatlari tashkil qilindi. Tadbirga universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori D.Turdiboyev, ma’naviyat va yoshlar ishlari bo‘limi boshlig‘i Sh.Abdurasulov, korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i B.Xamzayev va universitet profilaktika inspektori A.Usmonovlar taklif qilindi. Tadbirda so‘z olganlar oliy ta’lim muassasalarida professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlarning huquqiy savodxonligi va huquqiy madaniyatini doimiy oshirib borish, huquqbuzarliklarning har qanday ko‘rinishiga, ayniqsa korrupsiyaga qarshi murosasizlikka o‘rganish, korrupsiyaning har qanday ko‘rinishi davlat va jamiyat taraqqiyotiga to‘sqinlik qilishi, yoshlarning ayni vaqtda yaratilgan sharoit va imkoniyatlardan to‘g‘ri maqsad yo‘lida foydalanib, o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha bilimlarni chuqur egallabgina jamiyat uchun kerakli kadr bo‘lib yetishib chiqishlari hususida fikrlarni bildirib o‘tdi.
Shuningdek, “Aksilkorrupsiya oyligi” doirasida universitetning boshqa fakultetlarida ham tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Образование без коррупции – шаг в светлое будущее
В плане мероприятий, проводимых в рамках «Месяца борьбы с коррупцией», посвященном «9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией», утвержденном протоколом заседания Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции № 10 от 23 августа 2023 года организации и Предусмотрено, что в образовательных учреждениях будут проводиться мероприятия, посвященные таким вопросам, как обеспечение прозрачности их деятельности, предотвращение коррупционных рисков и их устранение.
В целях обеспечения выполнения вышеуказанных задач в Гулистанском государственном университете было проведено несколько мероприятий.
В частности, в первых числах ноября 2023 года на факультетах филологии, медицины, искусствоведения и технологий производства были организованы профилактические и пропагандистские мероприятия и круглые столы на тему «Коррупция и ее негативное влияние на развитие общества». Университет. В мероприятии приняли участие проректор университета по воспитательной работе Д.Турдибоев, был приглашен заведующий отделом духовности и по делам молодежи Ш., инспектор по профилактике А.Усмановлар. Выступившие на мероприятии призвали постоянно повышать правовую грамотность и правовую культуру профессорско-преподавательского состава и студентов вузов, учиться быть нетерпимыми к любым формам нарушений, особенно коррупции, любым формам коррупции в государстве и препятствованию развития общества, выражая мнение о том, что молодые люди могут использовать созданные при этом условия и возможности в правильных целях и вырасти в необходимые обществу кадры только путем приобретения знаний по своей специальности.
Также мероприятия планируется провести на других факультетах университета в рамках «Антикоррупционного месяца».