💠O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlarini tasdiqlash to‘g‘risida” 2025-yil 18-iyuldagi F–43-son farmoyishi bilan o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, madaniyat, san’at va hunarmandchilik yo‘nalishlarida o‘qish istagini bildirgan, xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat granti ajratilgan.
💠Vatandoshlar uchun taqdim etiladigan davlat grantlariga talabgorlardan tegishli oliy ta’lim muassasalar tomonidan 2025-yil 10-oktabr kuniga qadar arizalar qabul qilinadi. “Vatandoshlar uchun” davlat grantlariga o‘tkaziladigan tanlovlarda ishtirok etish uchun nomzodlarga qo‘yiladigan talablar:
⚫️shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar asosida nomzodning o‘zi yoki ota-onasi yoxud yaqin qarindoshi; etnik, til va madaniy-tarixiy nuqtayi nazardan o‘zini o‘zbek yoki qoraqalpoq sifatida identifikatsiya qilgan chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lishi; O‘zbekiston hududida tug‘ilib, istiqomat qilgan, biroq, hozirda xorijda doimiy istiqomat qilayotgan chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lishi;
⚫️xorijiy fuqaro sifatida Oʻzbekiston Respublikasi ta’lim tashkilotlariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan tasdiqlangan ro‘yxatdagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlaridan biriga abituriyent sifatida ro‘yxatdan o‘tib, suhbat natijalariga ko‘ra talabalikka tavsiya etilgan bo‘lishi;
⚫️30 yoshga to‘lmagan bo‘lishi;
⚫️o‘zbek tilini bilishi lozim.
Maxsus tanlovlar talabgorlar tomonidan tanlangan bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga kirish fanlaridan o‘tkaziladi. Bunda fanlar majmuasiga ko‘ra:
⚫️kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon mavjud bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun tanlangan oliy ta’lim tashkiloti tomonidan kasbiy (ijodiy) imtihon o‘tkaziladi;
⚫️natijalari oliy ta’lim tashkilotlari tomonidan taqdim etilgan talabgorlar uchun Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi; ⚫️kirish imtihonlari test shaklidagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi. Maxsus tanlovlar natijalariga ko‘ra ballar ketma-ketligi bo‘yicha eng yuqori natija qayd etgan talabgorlar tanlov yo‘nalishlari kesimidagi o‘rinlarga muvofiq davlat granti sovrindori hisoblanadi.

💠В соответствии с распоряжением Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2025 года № Ф–43 «Об утверждении параметров государственного заказа на приём в государственные высшие образовательные организации» выделено 30 государственных грантов для молодых соотечественников, проживающих за рубежом, выразивших желание обучаться по направлениям узбекского языка и литературы, истории, культуры, искусства и ремёсел.
💠Заявки на государственные гранты, предоставляемые для соотечественников, принимаются соответствующими высшими образовательными учреждениями до 10 октября 2025 года.
Требования к кандидатам для участия в конкурсах на государственные гранты «Для соотечественников»:
⚫️Кандидат сам, либо его родители или близкие родственники должны:
— быть иностранным гражданином или лицом без гражданства, идентифицирующим себя как узбек или каракалпак с этнической, языковой и культурно-исторической точки зрения;
— быть иностранным гражданином или лицом без гражданства, родившимся и проживавшим на территории Узбекистана, но в настоящее время постоянно проживающим за рубежом;
⚫️пройти регистрацию в качестве абитуриента по одному из направлений бакалавриата, включённых в перечень, утверждённый Государственной комиссией по приёму в образовательные организации Республики Узбекистан для иностранных граждан, и по результатам собеседования получить рекомендацию к зачислению;
⚫️быть не старше 30 лет;
⚫️владеть узбекским языком.
Специальные конкурсы проводятся по вступительным предметам, соответствующим выбранному направлению бакалавриата. При этом:
⚫️для направлений бакалавриата, в которых предусмотрены профессиональные (творческие) экзамены, такие экзамены проводятся выбранным высшим учебным заведением;
⚫️для кандидатов, рекомендованных вузами, тестовые испытания проводятся Агентством по оценке знаний и навыков;
⚫️для направлений бакалавриата, вступительные экзамены по которым проводятся в тестовой форме, тестовые испытания организуются Агентством по оценке знаний и навыков.
По результатам специальных конкурсов государственные гранты получают кандидаты, набравшие наивысшие баллы по каждому направлению конкурса.