💠O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlarini tasdiqlash to‘g‘risida” 2025-yil 18-iyuldagi F–43-son farmoyishi bilan o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, madaniyat, san’at va hunarmandchilik yo‘nalishlarida o‘qish istagini bildirgan, xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat granti ajratilgan.
💠Vatandoshlar uchun taqdim etiladigan davlat grantlariga talabgorlardan tegishli oliy ta’lim muassasalar tomonidan 2025-yil 10-oktabr kuniga qadar arizalar qabul qilinadi. “Vatandoshlar uchun” davlat grantlariga o‘tkaziladigan tanlovlarda ishtirok etish uchun nomzodlarga qo‘yiladigan talablar:
⚫️shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar asosida nomzodning o‘zi yoki ota-onasi yoxud yaqin qarindoshi; etnik, til va madaniy-tarixiy nuqtayi nazardan o‘zini o‘zbek yoki qoraqalpoq sifatida identifikatsiya qilgan chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lishi; O‘zbekiston hududida tug‘ilib, istiqomat qilgan, biroq, hozirda xorijda doimiy istiqomat qilayotgan chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lishi;
⚫️xorijiy fuqaro sifatida Oʻzbekiston Respublikasi ta’lim tashkilotlariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan tasdiqlangan ro‘yxatdagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlaridan biriga abituriyent sifatida ro‘yxatdan o‘tib, suhbat natijalariga ko‘ra talabalikka tavsiya etilgan bo‘lishi;
⚫️30 yoshga to‘lmagan bo‘lishi;
⚫️o‘zbek tilini bilishi lozim.
Maxsus tanlovlar talabgorlar tomonidan tanlangan bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga kirish fanlaridan o‘tkaziladi. Bunda fanlar majmuasiga ko‘ra:
⚫️kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon mavjud bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun tanlangan oliy ta’lim tashkiloti tomonidan kasbiy (ijodiy) imtihon o‘tkaziladi;
⚫️natijalari oliy ta’lim tashkilotlari tomonidan taqdim etilgan talabgorlar uchun Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi; ⚫️kirish imtihonlari test shaklidagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi. Maxsus tanlovlar natijalariga ko‘ra ballar ketma-ketligi bo‘yicha eng yuqori natija qayd etgan talabgorlar tanlov yo‘nalishlari kesimidagi o‘rinlarga muvofiq davlat granti sovrindori hisoblanadi.

Admission2025: A competition is announced for admission under additional state grants for compatriots living abroad!
💠According to the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. F–43 of July 18, 2025, “On approval of the state order parameters for admission to state higher education institutions,” 30 state grants have been allocated for young compatriots living abroad who wish to study in the fields of Uzbek language and literature, history, culture, arts, and crafts.
💠Applications for state grants for compatriots will be accepted by relevant higher education institutions until October 10, 2025.
Eligibility requirements for candidates wishing to participate in the “For Compatriots” state grant competition:
⚫️The candidate themself, their parents, or close relatives must:
— be a foreign citizen or stateless person who identifies as Uzbek or Karakalpak from an ethnic, linguistic, and cultural-historical perspective;
— be a foreign citizen or stateless person who was born and previously resided in Uzbekistan but currently resides abroad permanently;
⚫️be registered as an applicant for one of the bachelor’s degree programs on the list approved by the State Commission for Admission of Foreign Citizens to Educational Institutions of the Republic of Uzbekistan and be recommended for admission based on the interview results;
⚫️be under 30 years of age;
⚫️have proficiency in the Uzbek language.
Special competitions will be held in the entrance subjects corresponding to the chosen bachelor’s degree program. In this case:
⚫️for bachelor’s programs that include professional (creative) exams, the chosen higher education institution will conduct the exam;
⚫️for candidates recommended by higher education institutions, test assessments will be conducted by the Agency for Knowledge and Skills Assessment;
⚫️for bachelor’s programs with test-based entrance examinations, test assessments will be conducted by the Agency for Knowledge and Skills Assessment.
Based on the results of the special competitions, candidates with the highest scores for each program will be awarded state grants.