O‘zbek tili — millat iftixori va davlat ramzi!
Bugun, 21-oktabr — o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun. Shu ma’noda bu sana xalqimizning milliy o‘zligini, ma’naviy qudratini, tarixiy iftixorini ifoda etuvchi ulug‘ bayram sanaladi. Joriy yil ushbu muqaddas sanaga 36 yil to‘ldi.
Shu munosabat bilan erta tongdan “Bilimdonlar maskani”dagi buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykali poyiga gullar qo‘yilib, u zot xotirasiga chuqur hurmat-ehtirom ko‘rsatildi. Navoiy asarlaridagi ona tiliga bo‘lgan muhabbat va e’zoz bugun ham har bir yurtdoshimiz uchun ibrat maktabi bo‘lib xizmat qilmoqda.
Tantanali tadbirda Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev boshchiligida professor-o‘qituvchilar, talaba-yoshlar hamda universitet jamoasi faol ishtirok etishdi. Ular ona tilining jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, yosh avlod ongida milliy g‘urur va Vatanga sadoqat tuyg‘ularini shakllantirishdagi ahamiyati haqida fikrlar bildirishdi.
O‘zbek tili — bizning milliy birdamligimiz va ma’naviy poyamizdir. Uni asrab-avaylash, sevish va kelajak avlodlarga sof holda yetkazish har birimiz uchun muqaddas burchdir.

Узбекский язык — гордость нации и символ государства!
Сегодня, 21 октября, отмечается день, когда узбекскому языку был присвоен статус государственного языка. В этом смысле эта дата является великим праздником, выражающим национальную самобытность, духовную силу и историческую гордость нашего народа. В этом году исполняется 36 лет со дня этого святого события.
По этому случаю с раннего утра к подножию памятника великого поэта и мыслителя Алишера Навои в «Обители знаний» были возложены цветы, и его память была почтена с глубоким уважением. Любовь и почтение к родному языку, отражённые в произведениях Навои, и сегодня служат школой вдохновения для каждого нашего соотечественника.
В торжественном мероприятии под руководством ректора Гулистанского государственного университета М. Ходжиева активно участвовали преподаватели, студенты и сотрудники университета. Участники поделились своими мыслями о роли родного языка в развитии общества, его значении в формировании у молодёжи национальной гордости и чувства преданности Родине.
Узбекский язык — это основа нашей национальной сплочённости и духовности. Беречь, любить и передавать его в чистом виде будущим поколениям — священный долг каждого из нас.