2026-yil 7-sentabr kuni Guliston davlat universitetining “Madaniyat saroyi”da O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori ostida “Mustaqillik darslari” tashkil etildi.
Tadbirda Guliston davlat universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha 1-prorektori K.Kudratov, Ijtimoiy fanlar kafedrasi professori R.Mahmudov, universitet qoshidagi Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi direktori O‘. Erbo‘tayeva, Yoshlar ittifoqi universitet yetakchisi Y.Hayitboyevlar so‘zga chiqib, mamlakatimiz mustaqilligining tarixiy ahamiyati, istiqlol yillarida erishilgan ulkan yutuqlar hamda bugungi taraqqiyot jarayonlari haqida fikr bildirdilar.
Shuningdek, ma’ruzachilar tomonidan yosh avlodning Vatan ravnaqi va mamlakat kelajagidagi mas’uliyati, zamonaviy bilim va kasb-hunar egallashi, ilm-fan bilan shug‘ullanishi hamda jamiyat hayotida faol ishtirok etishining ahamiyati alohida ta’kidlandi.
“Mustaqillik darslari” davomida talaba-yoshlar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazilib, ularni ona Vatanga sadoqat, milliy qadriyatlarga hurmat, tarixiy xotira va daxldorlik tuyg‘usi ruhida tarbiyalashga alohida e’tibor qaratildi.

7 сентября 2026 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета в честь 35-летия независимости Республики Узбекистан были организованы «Уроки независимости» под девизом «Будем единым Отечеством и единым народом, создавая новую жизнь и будущее!»
В мероприятии выступили первый проректор Гулистанского государственного университета по вопросам молодёжи и духовно-просветительской работе К. Кудратов, профессор кафедры социальных наук Р. Махмудов, директор Музея памяти жертв репрессий при университете О. Эрбутаева, лидер Союза молодёжи университета Ё. Хаитбоев. В своих выступлениях они рассказали об историческом значении независимости нашей страны, огромных достижениях, достигнутых за годы независимости, а также о современных процессах развития.
Кроме того, выступающие особо подчеркнули ответственность молодого поколения за процветание Родины и будущее страны, важность получения современных знаний и овладения профессиями и навыками, занятия научной деятельностью, а также активного участия в жизни общества.
В рамках «Уроков независимости» были проведены открытые диалоги со студентами и молодёжью. Особое внимание было уделено воспитанию молодого поколения в духе преданности Родине, уважения к национальным ценностям, исторической памяти и чувства сопричастности.