"REKTOR VA YOSHLAR" UCHRASHUVI
Guliston davlat universiteti Tabiiy fanlar fakulteti talabalari va universitet rektori Muxsin Xodjiyev ishtirokida "Rektor va yoshlar" uchrashuvi tashkil etildi.
🫥Uchrashuvda namunali, faol va tashabbuskor talabalarning onalari tashakkurnoma bilan taqdirlandi. Bu 1-bosqich talabalari uchun motivatsiya bo'ldi. Shuningdek, yoshlar ittifoqi koordinatorlari, tashabbuskor talabalar ham o'z takliflari bilan faol ishtirok etdi. Uchrashuv natijalariga ko'ra quyidagilarga erishildi:
1. Tabiiy fanlar dekani sovrini uchun fakultet talabalari o'rtasida kitobxonlik tanlovi o'tkaziladi.
2. Tabiiy fanlar fakulteti dekani o'rinbosari U.Xolboyev sovrini uchun qizlar o'rtasida futbol musobaqasi o'tkaziladi.
3. Universitet Xotin-qizlar Kengashi raisi sovrini uchun Tabiiy fanlar fakultetida tahsil olayotgan san'atsevar yoshlar o'rtasida qo'shiqlar tanlovi o'tkaziladi.
4. Universitet psixologi sovrini uchun fakultet talabalari o'rtasida onlayn videoroliklar tanlovlari o'tkaziladi.

“RECTOR AND YOUTH” MEETING
A “Rector and Youth” meeting was held at Gulistan State University with the participation of students from the Faculty of Natural Sciences and the university’s rector, Muxsin Khodjiyev.
🫥 During the meeting, mothers of exemplary, active, and initiative students were awarded letters of appreciation. This served as motivation for first-year students. Youth Union coordinators and proactive students also took an active part by sharing their suggestions.
As a result of the meeting, the following initiatives were agreed upon:
1. A book-reading competition among students of the Faculty of Natural Sciences will be held for the Dean’s Cup.
2. A football tournament among female students will be organized for the prize of the Deputy Dean of the Faculty of Natural Sciences, U. Kholboyev.
3. A singing competition among artistically talented students of the Faculty of Natural Sciences will be held for the prize of the Chairperson of the University Women’s Council.
4. An online video competition among students of the faculty will be organized for the University Psychologist’s Award.