Guliston shahrida o‘tkazilayotgan “Besh tashabbus” olimpiadasining ommaviy sport musobaqa o‘yinlari yakuniga yetmoqda
17-noyabr kuni start olgan va ikki kun davomida qizg‘in tarzda o‘tgan ommaviy sport musobaqa o‘yinlari ertaga, 20-noyabr kuni o‘z yakuniga yetadi.
Guliston davlat universiteti hamda Guliston davlat pedagogika instituti sport majmualarida bo‘lib o‘tgan final bosqichi bahslari mini-futbol, stol tennisi, voleybol va stritbol yo‘nalishlarida yuqori darajadagi raqobat bilan kechib, ishtirokchilar o‘z mahorati, jismoniy tayyorgarligi va g‘alabaga bo‘lgan ishonchini namoyon etishdi.

The mass sports competitions of the “Besh tashabbus” Olympiad in Guliston are coming to an end
The mass sports competitions, which started on November 17 and were held intensely over two days, will conclude tomorrow, November 20.
The final stage matches, held at the sports complexes of Guliston State University and Guliston State Pedagogical Institute, featured mini-football, table tennis, volleyball, and streetball. Participants demonstrated high-level competition, showcasing their skills, physical fitness, and determination to win.
The results of the final stage will determine the strongest teams and athletes in each category.
The names of the winners and prize recipients will be announced tomorrow and honored in a ceremonial award presentation.