Guliston davlat universiteti Xitoy bilan xalqaro aloqalar sari: Xitoy ta'lim tashkilotlari bilan tizimli hamkorlik yo'lga qo'yilmoqda
2025-yil 4-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida o‘tgan Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida Guliston davlat universitetiga Xitoyning ta'lim tashkilotlari bilan hamkorlik qilish vazifasi berilgan edi. Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan Guliston davlat universiteti delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib turibdi.
2026-yil 2-fevraldan boshlab universitet rektori, texnika fanlari doktori, professor Muxsin Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya, dastavval, Mamalakatimizning Xitoy Xalq Respublikasidagi elchisi Farhod Arziyev bilan muloqot olib borib, O'zbekiston va Xitoyning so'nggi yillardagi do'stona va strategik rivojlanish yo'lidagi sherikchilik aloqalarini muhokama qilishdi. Mazkur tashrif ham bevosita yurtimizning Xitoydagi elchixonasi ko'magida tashkil etilgan bo'lib, tashrif rejasining samaradorligini oshirish va imkoniyatlardan unumli foydalanishga urg'u berildi.
Shundan so'ng Beifang international ta'lim tashkiloti rahbariyati bilan qator uchrashuvlar o‘tkazilib, ta’lim, ilm-fan va texnologiya sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilindi. Ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yuzasidan memorandum imzolandi.

Гулистанский государственный университет на пути к международному сотрудничеству с Китаем: налаживается системное партнёрство с образовательными организациями КНР
4 декабря 2025 года на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Гулистанскому государственному университету была поставлена задача наладить сотрудничество с образовательными организациями Китайской Народной Республики. В целях исполнения данного поручения делегация Гулистанского государственного университета находится с визитом в КНР.
С 2 февраля 2026 года делегация университета во главе с ректором, доктором технических наук, профессором Мухсином Ходжиевым в первую очередь провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в КНР Фарходом Арзиевым. В ходе беседы были обсуждены вопросы дружественных и стратегических партнёрских отношений между Узбекистаном и Китаем, активно развивающихся в последние годы. Визит был организован при содействии Посольства Республики Узбекистан в КНР, при этом особое внимание было уделено повышению эффективности программы визита и рациональному использованию имеющихся возможностей.
Затем состоялся ряд встреч с руководством образовательной организации Beifang International, в ходе которых обсуждались вопросы расширения сотрудничества в сферах образования, науки и технологий. По итогам переговоров был подписан меморандум о развитии двустороннего сотрудничества.