Guliston davlat universiteti Xitoy bilan xalqaro aloqalar sari: Xitoy ta'lim tashkilotlari bilan tizimli hamkorlik yo'lga qo'yilmoqda
2025-yil 4-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida o‘tgan Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida Guliston davlat universitetiga Xitoyning ta'lim tashkilotlari bilan hamkorlik qilish vazifasi berilgan edi. Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan Guliston davlat universiteti delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib turibdi.
2026-yil 2-fevraldan boshlab universitet rektori, texnika fanlari doktori, professor Muxsin Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya, dastavval, Mamalakatimizning Xitoy Xalq Respublikasidagi elchisi Farhod Arziyev bilan muloqot olib borib, O'zbekiston va Xitoyning so'nggi yillardagi do'stona va strategik rivojlanish yo'lidagi sherikchilik aloqalarini muhokama qilishdi. Mazkur tashrif ham bevosita yurtimizning Xitoydagi elchixonasi ko'magida tashkil etilgan bo'lib, tashrif rejasining samaradorligini oshirish va imkoniyatlardan unumli foydalanishga urg'u berildi.
Shundan so'ng Beifang international ta'lim tashkiloti rahbariyati bilan qator uchrashuvlar o‘tkazilib, ta’lim, ilm-fan va texnologiya sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilindi. Ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yuzasidan memorandum imzolandi.

On December 4, 2025, at an extraordinary session of the Syrdarya Regional Council of People’s Deputies held with the participation of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, Gulistan State University was assigned the task of developing cooperation with educational institutions of the People’s Republic of China. In order to implement this instruction, a delegation of Gulistan State University is currently on an official visit to China.
Starting from February 2, 2026, the university delegation led by Rector, Doctor of Technical Sciences, Professor Mukhsin Khodjiyev first held talks with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the People’s Republic of China, Farhod Arziyev. During the meeting, the parties discussed the friendly and strategic partnership relations between Uzbekistan and China, which have been steadily developing in recent years. The visit was organized with the support of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in China, with special emphasis placed on increasing the effectiveness of the visit program and making efficient use of available opportunities.
Subsequently, a series of meetings were held with the leadership of Beifang International educational organization, during which issues related to expanding cooperation in the fields of education, science, and technology were discussed. As a result, a memorandum on the development of bilateral cooperation was signed.