Guliston davlat universiteti Xitoy bilan strategik ta’lim hamkorligini yo‘lga qo‘ydi
2025-yil 4-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida bo‘lib o‘tgan Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida Guliston davlat universitetiga Xitoy ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikni kengaytirish vazifasi belgilangan edi. Mazkur topshiriq ijrosi doirasida universitet delegatsiyasi ayni paytda Xitoy Xalq Respublikasida xizmat safarida bo‘lib turibdi.
2026-yil 2-fevraldan boshlab Guliston davlat universiteti rektori, texnika fanlari doktori, professor Muxsin Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonning Xitoy Xalq Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Farhod Arziyev bilan uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Tashrif O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi ko‘magida tashkil etildi.
Xizmat safari davomida Beifang Automotive Education Group, Tianjin Light Industry Vocational Technical College hamda Shaanxi A&F Technology University rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, ta’lim, ilm-fan va texnologiya sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Beifang Automotive Education Group (Beifang International) bilan hamkorlik memorandumi imzolanib, Guliston davlat universiteti huzurida xalqaro standartlarga mos avtomobilsozlik yo‘nalishida o‘quv-trening markazini tashkil etish, zamonaviy laboratoriyalar yaratish, qo‘shma o‘quv rejalari va o‘quv-uslubiy materiallarni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Shuningdek, professor-o‘qituvchilar almashinuvi, Xitoyda malaka oshirish va stajirovkalar, qo‘shma sertifikatlash mexanizmlarini joriy etish nazarda tutildi.
Tianjin Light Industry Vocational Technical College rektori, professor Li Yunmei hamda Guliston davlat universiteti rektori, professor M. Xodjiyev o‘rtasidagi uchrashuvda GulDU negizida “Lu Ban ustaxonasi”ni tashkil etish, qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiyalar va talabalar almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

4 декабря 2025 года на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области с участием Президента Шавката Мирзиёева Гулистанскому государственному университету была поставлена задача расширить сотрудничество с образовательными организациями Китайской Народной Республики. В рамках исполнения данного поручения делегация университета в настоящее время находится в служебной командировке в Китае.
Начиная со 2 февраля 2026 года делегация во главе с ректором Гулистанского государственного университета, доктором технических наук, профессором Мухсином Ходжиевым провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Китайской Народной Республике Фарходом Арзиевым, в ходе которой были обсуждены перспективы стратегического сотрудничества между двумя государствами. Визит был организован при содействии Посольства Узбекистана в Китае.
В рамках служебной поездки состоялись встречи с руководством Beifang Automotive Education Group, Tianjin Light Industry Vocational Technical College и Shaanxi A&F Technology University, на которых обсуждались вопросы расширения сотрудничества в сферах образования, науки и технологий.
С Beifang Automotive Education Group (Beifang International) был подписан меморандум о сотрудничестве, предусматривающий создание при Гулистанском государственном университете учебно-тренингового центра по автомобилестроению в соответствии с международными стандартами, оснащение современных лабораторий, разработку совместных учебных планов и учебно-методических материалов. Также предусмотрены обмен профессорско-преподавательским составом, повышение квалификации и стажировки в Китае, а также внедрение механизмов совместной сертификации.
В ходе встречи ректора Tianjin Light Industry Vocational Technical College, профессора Ли Юньмэй, и ректора Гулистанского государственного университета, профессора М. Ходжиева, была достигнута договорённость о создании на базе ГулГУ «Мастерской Лу Баня», организации совместных научно-практических конференций и программ студенческого обмена.
Кроме того, делегация посетила Northwest A&F University (Shaanxi A&F Technology University), где были обсуждены вопросы развития стратегического сотрудничества в области образования и науки. В соответствии с достигнутыми договорённостями, в текущем году 20 преподавателей ГулГУ пройдут повышение квалификации в Китае, а для студентов будут организованы программы Summer Camp.