Guliston davlat universitetida 19-mart kuni “Payshanba – yoshlar kuni” doirasida bitiruvchi talaba-yoshlarning bandligini ta’minlash, ularni munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlash hamda mehnat bozoridagi real imkoniyatlar bilan yaqindan tanishtirish maqsadida “Karyera kuni” doirasida Mazkur muhim tadbir universitet rektori M. Xodjiyevning kirish so‘zi bilan ochib berildi. U o‘z nutqida bugungi kunda bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash, ularni zamonaviy kasb va amaliy ko‘nikmalarga yo‘naltirish, shuningdek, oliy ta’lim muassasasi, ish beruvchi tashkilotlar va talabalar o‘rtasidagi samarali hamkorlikni kuchaytirish dolzarb vazifa ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbirda universitetning turli fakultetlaridan jami yuzlab bitiruvchi talabalar faol ishtirok etdi. Jumladan, Ishlab chiqarish fakultetidan 159 nafar, Raqamli iqtisodiyot fakultetidan 206 nafar hamda Tabiiy fanlar yo‘nalishidan 310 nafar bitiruvchilar qatnashib, o‘z kelajak kasbiy faoliyatlari yuzasidan muhim ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Yarmarka davomida turli tashkilot va korxonalar vakillari tomonidan mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, mehnat sharoitlari va talab etiladigan ko‘nikmalar haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Bitiruvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan aniq va professional javoblar olishdi, bevosita muloqot orqali o‘z imkoniyatlarini baholashdi.
Shuningdek, tadbir jarayonida bitiruvchilarni kelgusida ish bilan ta’minlash maqsadida uch tomonlama shartnomalar (talaba – oliy ta’lim muassasasi – ish beruvchi tashkilot o‘rtasida) tuzish ishlari ham olib borildi. Bu esa yoshlarning bandligini ta’minlashda samarali va amaliy mexanizm sifatida xizmat qilmoqda.
Mazkur “Karyera kuni” va Mehnat yarmarkasi talaba-yoshlar uchun nafaqat bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishish, balki o‘z kasbiy yo‘nalishini aniq belgilash, ish beruvchilar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatish va kelajak faoliyatini puxta rejalashtirishda muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda.

19 марта в Гулистанском государственном университете в рамках «Четверг – день молодежи» была организована ярмарка вакансий в рамках «Дня карьеры» с целью обеспечения занятости выпускников, предоставления им достойных рабочих мест, а также ознакомления с реальными возможностями рынка труда.
Данное важное мероприятие открыл ректор университета М. Ходжиев вступительной речью. В своем выступлении он особо подчеркнул, что в настоящее время обеспечение занятости выпускников, их ориентация на современные профессии и практические навыки, а также укрепление эффективного сотрудничества между высшим учебным заведением, работодателями и студентами являются актуальными задачами.
В мероприятии приняли активное участие сотни выпускников различных факультетов университета. В частности, участвовали 159 студентов Производственного факультета, 206 — факультета цифровой экономики и 310 — направления естественных наук, получив важную информацию о своей будущей профессиональной деятельности.
В ходе ярмарки представители различных организаций и предприятий предоставили подробную информацию о существующих вакансиях, условиях труда и необходимых навыках. Выпускники получили профессиональные ответы на интересующие их вопросы и смогли оценить свои возможности в ходе прямого общения.
Также в рамках мероприятия проводилась работа по заключению трехсторонних договоров (студент – вуз – работодатель), направленных на дальнейшее трудоустройство выпускников. Это служит эффективным и практическим механизмом обеспечения занятости молодежи.
Данный «День карьеры» и ярмарка вакансий стали важной площадкой для студентов не только для ознакомления с вакансиями, но и для определения своей профессиональной траектории, установления прямых контактов с работодателями и планирования будущей деятельности.