“Dasturchi qizlar” loyihasi doirasidagi to‘garak faoliyati
28.03.2026-yil kuni Universitet Xotin-qizlar kengashi raisi N. Sultonova tomonidan Akademik litseyda faoliyat olib borayotgan “Dasturchi qizlar” loyihasi doirasidagi to‘garak faoliyati bilan yaqindan tanishildi.
N.Sultonova to‘garak a’zolari bilan samimiy muloqot o‘tkazib, ularning IT sohasiga bo‘lgan qiziqishlari, kelajakda o‘z oldilariga qo‘ygan maqsadlari bilan yaqindan tanishdi. Suhbat jarayonida yoshlarning intilishlari qo‘llab-quvvatlanib, ularga zarur tavsiya va yo‘nalishlar berildi. To‘garak Akademik litsey o‘qituvchisi Marg‘uba Rizqulova rahbarligida to‘garakda 14 nafar o‘quvchi-qiz muntazam ravishda ishtirok etmoqda.
Shuningdek, 28-mart kuni IT Community Roadshow doirasida o‘tkazilgan, sun’iy intellekt va IT sohasida karyera qurishga bag‘ishlangan keng ko‘lamli tadbirda to‘garak a’zolaridan biri — Madina Hakimova muvaffaqiyatli ishtirok etdi. Bu esa yoshlarning nafaqat nazariy, balki amaliy bilimlarini ham mustahkamlashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

28 марта 2026 года председатель Совета женщин университета Н. Султанова ознакомилась с деятельностью кружка в рамках проекта «Девушки-программисты», функционирующего в Академическом лицее.
Н. Султанова провела искреннюю беседу с участницами кружка, подробно ознакомилась с их интересом к сфере IT, а также с их целями на будущее. В ходе общения стремления молодежи были поддержаны, даны необходимые рекомендации и направления. Кружок действует под руководством преподавателя Академического лицея Маргубы Ризкуловой, в нем на постоянной основе участвуют 14 учениц.
Также 28 марта в рамках IT Community Roadshow на масштабном мероприятии, посвящённом построению карьеры в сфере искусственного интеллекта и IT, успешно выступила одна из участниц кружка — Мадина Хакимова. Это служит важным фактором в укреплении не только теоретических, но и практических знаний молодежи.