“Yangi Oʻzbekiston talabalari olimpiadasi”ga tantanali start berildi
Bugun 6-aprel kuni musobaqaning ochilish marosimi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda yurtimizdagi barcha oliy taʼlim muassasalarida bir vaqtning o‘zida jonli efir orqali amalga oshirildi.
Guliston davlat universitetida ham mazkur sport sinovlariga puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Universitetda yangi barpo etilgan Markaziy o‘yingohda bo'lib o'tgan musobaqaning ochilishiga bag‘ishlangan tadbirda Sirdaryo viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, sportchi talabalar hamda sport to‘garaklari yetakchilari ishtirok etishidi.
Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev  Sirdaryo viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalaridan 7 ta sport turlari bo‘yicha 8735 nafar ishtirokchi ro‘yxatdan o‘tganligini, viloyatidagi barcha Oliy ta’lim muassasalari mazkur bellashuvlarga tayyorligigni ma’lum qildi.
Ta’kidlanganidek, tadbir doirasida aprel-may oylari oliy taʼlim muassasalarida “Sogʻlomlashtirish va sport” oyligi etib belgilandi.  “Yangi Oʻzbekiston talabalari olimpiadasi” sport musobaqalari doirasida 7 ta sport turlari: Basketbol, Voleybol, Gandbol, Yengil atletika, Stol tennis, Suzish hamda Futbol boʻyicha bellashuvlar oʻtkazilishi belgilab olindi.
Ayni paytda Guliston davlat universitetida ushbu sport turlari boʻyicha musobaqa jarayonlari boʻlib oʻtmoqda.

The “New Uzbekistan Students Olympiad” has been officially launched
Today, on April 6, the opening ceremony of the competition was held simultaneously via live broadcast at the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, as well as in all higher education institutions across the country.
Gulistan State University also made thorough preparations for these sporting events. The opening ceremony, held at the newly built Central Stadium of the university, was attended by leaders of higher education institutions of the Syrdarya region, student athletes, and heads of sports clubs.
The Rector of Gulistan State University, M. Khodjiyev, reported that 8,735 participants from higher education institutions of the Syrdarya region have registered for competitions in 7 sports, and that all institutions in the region are ready for the contests.
As noted, within the framework of the event, April–May has been declared the “Health and Sports” month in higher education institutions. Competitions in 7 sports have been scheduled as part of the “New Uzbekistan Students Olympiad”: basketball, volleyball, handball, athletics, table tennis, swimming, and football.