“Yangi Oʻzbekiston talabalari olimpiadasi”ga tantanali start berildi
Bugun 6-aprel kuni musobaqaning ochilish marosimi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda yurtimizdagi barcha oliy taʼlim muassasalarida bir vaqtning o‘zida jonli efir orqali amalga oshirildi.
Guliston davlat universitetida ham mazkur sport sinovlariga puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Universitetda yangi barpo etilgan Markaziy o‘yingohda bo'lib o'tgan musobaqaning ochilishiga bag‘ishlangan tadbirda Sirdaryo viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, sportchi talabalar hamda sport to‘garaklari yetakchilari ishtirok etishidi.
Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev  Sirdaryo viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalaridan 7 ta sport turlari bo‘yicha 8735 nafar ishtirokchi ro‘yxatdan o‘tganligini, viloyatidagi barcha Oliy ta’lim muassasalari mazkur bellashuvlarga tayyorligigni ma’lum qildi.
Ta’kidlanganidek, tadbir doirasida aprel-may oylari oliy taʼlim muassasalarida “Sogʻlomlashtirish va sport” oyligi etib belgilandi.  “Yangi Oʻzbekiston talabalari olimpiadasi” sport musobaqalari doirasida 7 ta sport turlari: Basketbol, Voleybol, Gandbol, Yengil atletika, Stol tennis, Suzish hamda Futbol boʻyicha bellashuvlar oʻtkazilishi belgilab olindi.
Ayni paytda Guliston davlat universitetida ushbu sport turlari boʻyicha musobaqa jarayonlari boʻlib oʻtmoqda.

Сегодня, 6 апреля, церемония открытия соревнований прошла одновременно в прямом эфире в Министерстве высшего образования, науки и инноваций, а также во всех высших учебных заведениях страны.
В Гулистанском государственном университете также была проведена тщательная подготовка к данным спортивным испытаниям. В мероприятии, посвящённом открытию соревнований, прошедшем на недавно построенном Центральном стадионе университета, приняли участие руководители высших учебных заведений Сырдарьинской области, студенты-спортсмены и руководители спортивных кружков.
Ректор Гулистанского государственного университета М. Ходжиев сообщил, что от высших учебных заведений Сырдарьинской области зарегистрировано 8735 участников по 7 видам спорта, и все вузы региона готовы к данным соревнованиям.
Как было отмечено, в рамках мероприятия апрель–май объявлены месяцами «Оздоровления и спорта» в высших учебных заведениях. В рамках спортивных соревнований «Олимпиады студентов Нового Узбекистана» запланированы состязания по 7 видам спорта: баскетбол, волейбол, гандбол, лёгкая атлетика, настольный теннис, плавание и футбол.
В настоящее время в Гулистанском государственном университете проходят соревнования по данным видам спорта.