Mazkur e’tirof universitetning xalqaro ilmiy hamkorlik aloqalarini kengaytirish, ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi integratsiyani mustahkamlash hamda global ilmiy hamjamiyat bilan hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi.
Professor Dr. Shazia Sultana agro-bioxilma-xillik, bioenergetika, ekologiya, biotexnologiya va barqaror qishloq xo‘jaligi yo‘nalishlarida xalqaro miqyosda tan olingan yetuk olima hisoblanadi. U 19 mingdan ortiq iqtiboslarga ega bo‘lib, H-indeksi 62 ni tashkil etadi. Olimaning 400 dan ortiq yuqori impakt-faktorli Scopus ilmiy maqolalari chop etilgan.
Akademik professor Dr. Mushtaq Ahmad esa o‘simlik biologiyasi va hayot fanlari sohasida dunyo miqyosida e’tirof etilgan yetuk olimlardan biridir. U TWAS–UNESCO, IAS–OIC, Pokiston Fanlar akademiyasi hamda Xitoy Fanlar akademiyasining PIFI-CAS dasturi a’zosi hisoblanadi.
Professor Mushtaq Ahmadning ilmiy faoliyati dorivor o‘simliklar, bioxilma-xillik, ekologiya, iqlim o‘zgarishi, biotexnologiya, nanotexnologiya va energetik ekinlar kabi ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab oladi. Olimning ilmiy merosi 997 ta ilmiy maqola, 25 mingdan ortiq iqtibos hamda H-indeks 80 ko‘rsatkichlari bilan yuksak baholanadi.
Shuningdek, professor Ahmad Elsevier, Springer, Taylor & Francis va Wiley kabi nufuzli nashriyotlarda chop etilgan 30 ta xalqaro kitob va 35 ta kitob bo‘limi muallifi hisoblanadi. U 50 dan ortiq PhD va postdoktorantlar, yuzlab yosh tadqiqotchilarni tayyorlagan.
Mazkur xorijiy olimlarning Guliston davlat universitetidagi faoliyati doirasida Tabiiy fanlar yo‘nalishi talabalari uchun o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, professor-o‘qituvchilar va yosh tadqiqotchilar uchun Scopus bazasidagi ilmiy maqolalarni tayyorlash va chop etish, zamonaviy innovatsion loyiha va ishlanmalarni ishlab chiqish bo‘yicha master-klasslar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.

Данное признание стало одним из важных шагов на пути расширения международного научного сотрудничества университета, укрепления интеграции в сфере науки и инноваций, а также вывода взаимодействия с мировым научным сообществом на новый уровень.
Профессор Dr. Shazia Sultana является всемирно признанным ученым в области агробиоразнообразия, биоэнергетики, экологии, биотехнологии и устойчивого сельского хозяйства. Ее научные работы получили более 19 тысяч цитирований, индекс Хирша составляет 62. Учёная опубликовала более 400 научных статей в высокорейтинговых изданиях Scopus.
Академик, профессор Dr. Mushtaq Ahmad является одним из ведущих мировых ученых в области биологии растений и наук о жизни. Он является членом TWAS–UNESCO, IAS–OIC, Академии наук Пакистана, а также программы PIFI-CAS Академии наук Китая.
Научная деятельность профессора Mushtaq Ahmad охватывает лекарственные растения, биоразнообразие, экологию, изменение климата, биотехнологии, нанотехнологии и энергетические культуры. Научное наследие ученого включает 997 научных публикаций, более 25 тысяч цитирований и индекс Хирша 80.
Кроме того, профессор Ahmad является автором 30 международных книг и 35 глав книг, опубликованных в таких престижных издательствах, как Elsevier, Springer, Taylor & Francis и Wiley. Под его научным руководством подготовлено более 50 PhD и постдокторантов, а также сотни молодых исследователей.
В рамках деятельности зарубежных ученых в Гулистанском государственном университете планируется организация учебных занятий для студентов направления естественных наук. Также предусмотрено проведение мастер-классов для профессорско-преподавательского состава и молодых исследователей по подготовке и публикации научных статей в базе Scopus, а также по разработке современных инновационных проектов и разработок.
Данные инициативы послужат дальнейшему развитию научно-исследовательской деятельности университета, формированию научной школы, соответствующей международным стандартам, а также повышению научного потенциала молодых ученых.