Guliston davlat universitetida “Sog‘lom hayot uchun 5000 qadam!” yurish marafoni davom etmoqda
Yurtimizdagi oliy ta’lim muassasalarida haftaning har chorshanba kuni “Sport kuni” sifatida keng nishonlanib kelinmoqda. Shu munosabat bilan, 2026-yil 20-may kuni Guliston davlat universitetida rektor M.Xodjiyev boshchiligida professor-o‘qituvchilar hamda ishchi-xodimlar ishtirokida “Sog‘lom hayot uchun 5000 qadam!” shiori ostida navbatdagi tonggi yurish marafoni tashkil etildi.
Erta tongdan boshlangan tadbirda universitet jamoasi vakillari ochiq havoda faol harakat qilib, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, jismoniy faollikni oshirish hamda kunni yuqori kayfiyat bilan boshlash imkoniga ega bo‘lishdi.
Ishtirokchilar belgilangan masofa bo‘ylab 5000 qadam bosib o‘tib, badanlarini chiniqtirishdi. Shuningdek, universitet sport targ‘ibotchisi va murabbiylari boshchiligida sog‘lomlashtiruvchi badantarbiya mashqlari bajarildi. Tadbirning keyingi qismida futbol hamda stol tennisi bo‘yicha sport o‘yinlari tashkil etilib, jamoa a’zolari o‘zlarining jismoniy tayyorgarliklarini sinovdan o‘tkazishdi.

Среда — день спорта и здоровья!
В высших учебных заведениях нашей страны каждая среда широко отмечается как «День спорта». В связи с этим 20 мая 2026 года в Гулистанском государственном университете под руководством ректора М. Ходжиева был организован очередной утренний марафон ходьбы под девизом «5000 шагов к здоровой жизни!» с участием профессорско-преподавательского состава и сотрудников университета.
Мероприятие, начавшееся ранним утром, дало участникам возможность активно провести время на свежем воздухе, пропагандировать здоровый образ жизни, повысить физическую активность и начать день с отличного настроения.
Участники прошли установленную дистанцию в 5000 шагов, укрепляя своё здоровье и физическую форму. Также под руководством спортивных инструкторов и тренеров университета были выполнены оздоровительные гимнастические упражнения. В следующей части мероприятия были организованы спортивные игры по футболу и настольному теннису, где участники смогли проверить свою физическую подготовку.