Millatlar doʻstligi va bagʻrikenglik gʻoyalari sanʼat orqali targʻib qilinmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevraldagi PF–22-son Farmoni hamda “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi doirasida 30-iyul – Xalqlar doʻstligi kuni munosabati bilan oʻtkazilayotgan “Doʻstlik” festivali tadbirlari doirasida Guliston davlat universiteti tomonidan navbatdagi maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
2026-yil 28-iyul kuni Xovos tumanidagi 8-son umumtaʼlim maktabida Guliston davlat universiteti Sanʼatshunoslik fakulteti "Anʼanaviy xonandalik va xalq cholgʻulari" kafedrasi mudiri B.Xodjakulov rahbarligidagi ijodiy jamoa tomonidan maktab pedagoglari hamda toʻgarak ishtirokchilari uchun konsert dasturi va mahorat darslari oʻtkazildi.
Tadbir davomida "Anʼanaviy xonandalik va xalq cholgʻulari" kafedrasi professor-oʻqituvchilari va talabalari tomonidan ijro etilgan milliy kuy-qoʻshiqlar ishtirokchilarga koʻtarinki kayfiyat ulashib, millatlararo doʻstlik, oʻzaro hurmat va bagʻrikenglik gʻoyalarini keng targʻib etishga xizmat qildi.

В рамках мероприятий фестиваля «Дружба», проводимого по случаю 30 июля — Дня дружбы народов, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ–22 от 16 февраля 2026 года, а также в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030», Гулистанский государственный университет организовал очередное духовно-просветительское мероприятие.
28 июля 2026 года в общеобразовательной школе №8 Хавасского района творческий коллектив под руководством заведующего кафедрой «Традиционное вокальное искусство и народные музыкальные инструменты» факультета искусствоведения Гулистанского государственного университета Б. Ходжакулова провёл концертную программу и мастер-классы для педагогов школы и участников кружков.
В ходе мероприятия преподаватели и студенты кафедры «Традиционное вокальное искусство и народные музыкальные инструменты» исполнили национальные песни и музыкальные произведения, подарив участникам праздничное настроение и способствуя широкому продвижению идей межнациональной дружбы, взаимного уважения и толерантности.