Guliston davlat universiteti Chikago universitetining TMW Erta ta'lim va jamoat salomatligi markazi bilan xalqaro hamkorlikni yo'lga qo'ydi
Guliston davlat universiteti Chikago universitetining TMW Erta ta'lim va jamoat salomatligi markazi (TMW Center for Early Learning + Public Health) bilan rasman o'zaro anglashuv memorandumini imzolaganini g'urur bilan e'lon qiladi. TMW markaziga taniqli olima, asoschi va hamrais Dana L. Suskind rahbarlik qiladi.
Ushbu hamkorlik universitetimizni yangi xalqaro tadqiqotlar inkubatoriga birlashtiradi. Iqtisodiyot kafedrasi tadqiqotchisi Dostonbek Eshpulatov muassasamiz nomidan ushbu muhim tashabbusga asosiy rahbar (Principal Investigator) sifatida boshchilik qilmoqda.
Xulq-atvor iqtisodiyoti yondashuvlarini qo'llagan holda, ushbu loyiha ota-onalar va tarbiyachilarning kutishlari, bilimlari hamda ishonchlari bolalarda ilk ko'nikmalarning shakllanishiga qanday ta'sir qilishini chuqurroq o'rganishga qaratilgan. Ushbu jarayonda TMW markazi tomonidan ishlab chiqilgan SPEAK (Ota-onalar/Tarbiyachilarning kutishlari va bilimlarini o'rganish) vositasidan foydalaniladi. SPEAK – bu 0-5 yoshli bolalar uchun 5 ta asosiy yo'nalish bo'yicha kattalarning bilimini ishonchli, aniq va tez (3-5 daqiqa ichida) baholab beradigan innovatsion kompyuterlashtirilgan so'rovnomadir. U o'z ichiga qariyb 400 ta savoldan iborat bazani qamrab oladi va quyidagi yo'nalishlarni baholaydi:
Savodxonlik va til rivojlanishi
Ijtimoiy-emotsional rivojlanish
STEM (aniq fanlar) o'rganish
Ikki tilni o'rganish
Bola va texnologiyaning o'zaro aloqasi
Ushbu global konsorsium doirasidagi hamkorlikdagi tadqiqotlar ota-onalarning qarashlari va bolalar rivojlanishi bo'yicha kuchli dalillar bazasini yaratishga xizmat qiladi. Ishtirokchi muassasalar birgalikda butun dunyo bo'ylab bolalar rivojlanishiga oid yanada samarali siyosat ishlab chiqish hamda erta ko'nikmalarni shakllantirish ilmini rivojlantirish maqsadida erta ta'lim tadqiqotlari va ma'lumotlar tizimini o'zgartirishni maqsad qilgan.
Hozirgi kunda Iqtisodiyot kafedrasidagi tadqiqotchilar jamoamiz ushbu loyiha doirasida amaliy dala so'rovnomalarini yig'ish bosqichini muvaffaqiyatli yakunlash arafasida turibdi. Biz ushbu ma'lumotlar orqali olinadigan qimmatli natijalarni kutib qolamiz va kelgusi ikki yil davomida virtual uchrashuvlar hamda konferensiyalar orqali xalqaro hamkasblarimiz bilan hamkorlik qilishdan mamnunmiz.

Гулистанский государственный университет вступает в международное партнерство с Центром раннего обучения и общественного здравоохранения TMW при Чикагском университете
Гулистанский государственный университет с гордостью объявляет об официальном подписании Меморандума о взаимопонимании (MoU) с Центром раннего обучения и общественного здравоохранения TMW (TMW Center for Early Learning + Public Health) при Чикагском университете. Центром TMW руководит основатель и содиректор Дана Л. Саскинд.
Данное партнерство делает наш университет частью нового международного исследовательского инкубатора. Исследователь кафедры экономики Достонбек Эшпулатов будет выступать в качестве главного исследователя (Principal Investigator) данной инициативы от лица нашего учреждения.
Применяя подходы поведенческой экономики, проект направлен на глубокое понимание того, как ожидания, знания и убеждения родителей и воспитателей влияют на формирование ранних навыков у детей. Инструмент SPEAK — это инновационный компьютерный адаптивный опрос, разработанный Центром TMW, который обеспечивает надежное, точное и быстрое (за 3-5 минут) измерение знаний взрослых о раннем развитии детей. Опрос формируется из базы, насчитывающей около 400 вопросов, и охватывает пять ключевых направлений для детей в возрасте от 0 до 5 лет:
Развитие грамотности и речи
Социально-эмоциональное развитие
Обучение STEM (точные науки)
Двуязычное обучение
Взаимодействие ребенка с технологиями
В рамках этого глобального консорциума совместные исследования направлены на создание надежной доказательной базы о влиянии убеждений взрослых на развитие детей. Совместными усилиями учреждения-участники стремятся трансформировать системы исследований и данных в области раннего детства, чтобы способствовать разработке более эффективных политик и продвижению науки о формировании ранних навыков во всем мире.
В настоящее время наша исследовательская группа на кафедре экономики находится на пороге успешного завершения этапа практического сбора данных в ходе полевых опросов. Мы с нетерпением ждем ценных результатов, которые дадут эти данные, и будем рады сотрудничеству с нашими международными коллегами посредством виртуальных встреч и конференций в течение следующих двух лет.