2026-yilning 7-sentabr kuni Guliston davlat universitetida Yangi 2026/2027-o‘quv yilining ochilish marosimiga bag‘ishlangan “Yagona Vatan, yagona xalq bo'lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori ostida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni universitet rektori, texnika fanlari doktori, professor M.T.Xodjiyev ochib berdi va tabrik nutqini so‘zladi. Universitet rektori tabrik so‘zida barcha rprofessor-o‘qitvuchilarni, talaba-yoshlar va ota-onalarni jonajon O‘zbekistonimiz Mustaqilligining 35 yilligi bilan tabriklab, 2026/2027-o‘quv yilida universitet jamoasining maqsad va vazifalari haqida qisqacha fikr bildiri.
Tadbir davomida Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashi raisi Pokiza Axmedjanova, viloyat Nuroniylar jamg'armasi raisi O'tbosar Abdiyev, mehnat faxriysi Sobirjon Usmonov, universitet professori Ravshanbek Mahmudov, o'quv ishlari bo'yicha prorektor Fazliddin Sharipov, shoir Alisher Nur, universitet yoshlari yetakchisi Yorqinjon Hayitboyev, 4-bosqich talalaridan "Zulfiya" nomidagi davlat mukofoti sovrindori Jasmina Sheraliyeva, "Yil talabasi" tanlovi g'olibi Sohibjon Habibullayev, 1-bosqichga qabul qilingan talaba Mohinur Eshnurodovalar tabrik so‘zlari bilan ma’ruza qilishdi.

7 сентября 2026 года в Гулистанском государственном университете состоялось праздничное мероприятие, посвящённое открытию нового 2026/2027 учебного года, под девизом «Создавая новую жизнь и будущее, будем единым Отечеством и единым народом!»
Мероприятие открыл ректор университета, доктор технических наук, профессор М.Т. Ходжиев, выступив с поздравительной речью. В своём обращении ректор поздравил всех профессорско-преподавательских работников, студентов и родителей с 35-летием Независимости Республики Узбекистан, а также кратко остановился на целях и задачах университетского коллектива в 2026/2027 учебном году.
В ходе мероприятия с поздравительными выступлениями выступили председатель Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области Покиза Ахмеджанова, председатель областного фонда «Нуронийлар» Утбосар Абдиев, ветеран труда Собиржон Усманов, профессор университета Равшанбек Махмудов, проректор по учебной работе Фазлиддин Шарипов, поэт Алишер Нур, лидер молодёжи университета Ёркинжон Хаитбоев, студентка 4-го курса, лауреат Государственной премии имени Зульфии Джасмина Шералиева, победитель конкурса «Студент года» Собиржон Хабибуллаев, а также студентка 1-го курса Мохинур Эшнуродова.