Universitetda ijod kechasi
Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida elimizning ardoqli shoiri, O‘zbekiston, Qozig‘iston, Tojikiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi Muhammad Ismoilning “Muhabbatning vatani” kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda Sirdaryo viloyati hokimining o‘rinbosari Otabek Nosirov, Guliston davlat universiteti rektori Muhsin Xodjiyev, universitet professor-o‘qituvchilaridan Ravshanbek Mahmudov, Obidaxon Fayzullayeva, Ixtiyor Ermatov, talabalar, shu bilan birga vohamiz ijodkorlaridan Muhammadali Ahmad, To‘lqin Ahmadaliev, Holida Pardaboyeva, Alisher Nur, Rustam Emin, Lola Nishonova bilan bir qatorda tarix fanlari doktori, Turon Fanlar akademiyasi akademigi va Prezidenti, o‘nlab Xalqaro orden va mukofotlar sovrindori, bugungi kunning eng buyuk tarixchilaridan biri, donishmand inson Haydarbek Nazirbekovich Bobobekov, davrimizning eng zabardast va eng mashhur yozuvchilaridan biri – Sobir O‘nar, bugungi kun zamonaviy adabiyotimizning darg‘alaridan biri, iste’dodli adib, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi To‘lqin Hayit, Toshkent Kimyo-texnologiya instituti kafedrasi mudiri, Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa fanlari doktori Xursandbek To‘laboyev va boshqalar ishtirok etishdi.
Ushbu tadbirda so‘zga chiqqanlarning barchasi Muhammad Ismoilning qalamiga mansub “Muhabbatning vatani” kitobidan o‘rin olgan she’rlar asosida o‘z fikrlarini izhor etishdi.
Kitobxonlik, she’rxonlik asosida boshlangan kitob taqdimoti xalqimizning xushovoz xonandalari, shuhrat medali sovrindori, Anvarjon Sobirov, xushovoz xonanda Nodirbek Asatullayev va Nail Baxodirov boshchiligidagi Guliston ixtisoslashtirilgan san’at maktabi orkestr jamoalarining go‘zal kuy-qo‘shiqlari bilan yanada ko‘tarinki ruhda o‘tdi deb ayta olamiz.

Вечер творчества в университете
Во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялась презентация книги «Родина любви» Мухаммада Исмаила, уважаемого поэта нашей страны, члена Союза писателей Узбекистана, Казахстана и Таджикистана.
В мероприятии приняли участие заместитель хокима Сырдарьинской области Отабек Носиров, ректор Гулистанского государственного университета Мухсин Ходжиев, профессора Равшанбек Махмудов, Обидахон Файзуллаева, Ихтиёр Ирматов, студенты, а также художники оазиса Мухаммадали Ахмад, Толкин Ахмадалиев, Холида Пардабоева. с Алишером Нуром, Рустамом Эмином, Лолой Нишоновой, доктором исторических наук, академиком и президентом Академии наук «Туран», обладателем десятков международных орденов и премий, одним из крупнейших историков современности, мудрецом Хайдарбеком Назирбековичем Бобобековым, гениальнейшим и одним из самых известных писателей является Сабир Онар, один из лидеров нашей современной литературы сегодня, талантливый писатель, заслуженный работник культуры Узбекистана Толкин Хаит, заведующий кафедрой Ташкентского химико-технологического института, доктор филологических наук Философия Хурсандбек Тулабоев и другие.
Все выступавшие на мероприятии высказали свое мнение на основе стихов из книги «Родина любви» Мухаммеда Исмаила.
Презентация книги, начавшаяся на основе чтения и поэзии, была дополнена прекрасными песнями оркестров Гулистанской специализированной школы искусств под руководством лауреата Медали Славы Анварджона Собирова, Нодирбека Асатуллаева и Наиля Баходирова. можно сказать, что это прошло.