2025-yil 23-may kuni Guliston davlat universitetining Madaniyat saroyida Sirdaryo viloyatidagi oliy ta’lim muassasalarining bitiruvchi talabalari ishtirokida muhim tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli qarori asosida, yoshlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish hamda ularning mehnat bozoriga muvaffaqiyatli kirishini ta’minlashga qaratilgan “Kelajakka qadam” dasturini keng targ‘ib qilish maqsadida tashkil etildi.
Mazkur dasturning asosiy maqsadi — nafaqat bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash, balki ularning innovatsion g‘oya va tashabbuslarini ro‘yobga chiqarishga rag‘batlantirishdan iborat. Dastur “O‘zmilliybank” aksiyadorlik jamiyati ko‘magida amalga oshirilmoqda va mamlakatdagi oliy ta’lim muassasalari uning to‘laqonli ishtirokchisidir.
Tadbir davomida yoshlarga:
-biznes g‘oyalarni shakllantirish va ularni loyiha darajasiga olib chiqish;
-davlat va xususiy sektor bilan hamkorlik imkoniyatlari;
-startap-loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun ajratiladigan grantlar;
-amaliyot va stajirovka dasturlariga yo‘naltirilgan moliyaviy yordam;
-imtiyozli kreditlar kabi qulay imkoniyatlar haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Tadbirni Guliston davlat universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori F.Sharipov ochib berdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bo‘lim boshlig‘i B.Xolmirov, Markaziy bank raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi E.Ikromov, “O‘zmilliybank” “Kelajakka qadam” markazi kredit bo‘limi kuratori A.Ilhomovlar ishtirok etib, talabalar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berdilar.
Tadbirda so‘zga chiqqan mutasaddilar “Kelajakka qadam” dasturi orqali yoshlarning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, ularni moliyaviy jihatdan ta’minlash va o‘z tadbirkorlik faoliyatlarini boshlashlari uchun zarur sharoitlar yaratilayotgani haqida to‘xtalib o‘tishdi.
Ochiq va samimiy muloqot shaklida o‘tgan tadbirda talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bo‘yicha ishonchli va aniq ma’lumotlar olishdi. Uchrashuv yakunida yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda orzu-maqsadlarini ro‘yobga chiqarishda yordam berish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.

23 мая 2025 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось важное мероприятие с участием выпускников высших учебных заведений Сырдарьинской области. Мероприятие было организовано в рамках программы «Шаг в будущее» в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №PQ-61 от 14 февраля 2025 года, с целью создания новых возможностей для молодежи и успешного их выхода на рынок труда.
Основная цель программы — не только трудоустройство выпускников, но и стимулирование реализации их инновационных идей и инициатив. Программа реализуется при поддержке АО «Узмиллийбанк», а высшие учебные заведения страны являются её полноправными участниками.
В ходе мероприятия молодым людям предоставили подробную информацию о:
формировании бизнес-идей и их реализации на уровне проекта;
возможностях сотрудничества с государственным и частным сектором;
грантах для поддержки стартап-проектов;
финансовой поддержке для стажировок и практики;
льготных кредитах и других удобных возможностях.
Мероприятие открыл проректор по учебной работе Гулистанского государственного университета Ф. Шарипов. В нем приняли участие начальник отдела Министерства высшего образования, науки и инноваций Б. Холмиров, советник председателя Центрального банка по молодежным вопросам Э. Икромов и куратор кредитного отдела Центра «Шаг в будущее» А. Ильхомов, которые подробно ответили на вопросы студентов.
Выступающие отметили, что программа «Шаг в будущее» создает необходимые условия для поддержки бизнес-идей молодежи, их финансового обеспечения и начала предпринимательской деятельности.
Во время открытого и искреннего диалога студенты получили достоверную и точную информацию по интересующим вопросам. В завершение встречи было особо подчеркнуто, что всесторонняя поддержка молодежи, укрепление их знаний и навыков, а также помощь в реализации целей и мечт являются приоритетным направлением государственной политики.