Oliy ta’lim-maktabda
0‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 5-apreldagi “Maktab ta’limini isloh qilish bo‘yicha yil boshida belgilangan topshiriqlar ijrosi, yil yakuniga qadar ustuvor vazifalar”ga bag‘ishlangan videoselektorda berilgan topshsiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Guliston davlat universitetiga Guliston shahri va Guliston tumanidagi 52 ta umumta’lim maktablari biriktirilgan bo’lib, o’qituvchilarga ta’lim sifatini ko’tarishda metodik yordam berish asosiy  maqsad qilib qo’yilgan.
Shuningdek, o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo’yicha past natijalar qayd etgan boshqa tumanlardagi maktablar muallimlariga metodik yordam ko’rsatish uchun Universitetda mobil guruhlar tuzilgan bo’lib, malaka oshirishda ko’mak berilmoqda.
2022-yilning 5-may kuni “mobil guruhi” a’zolarining Sirdaryo tumanidagi 7,25,27-umum ta’lim maktablari o’qituvchilari bilan uchrashuvi bo’ldi. Universitet rektori M.T. Xodjiyev va viloyat xalq ta’limi boshqarmasi boshlig’i O.Donaboyev may oyi davomida amalga oshiriladigan ish rejasini maktablar jamoalari bilan muhokama qildilar. Kafedra mudirlari va maktab rahbarlarining mas’uliyatiga alohida e’tibor qaratildi. “Yangi O‘zbekiston-maktab ostonasidan boshlanadi” shiorini amalga oshirish-bosh maqsad sifatida qayd qilindi.

В старших классах школы
В целях обеспечения выполнения поручений, данных Президентом Республики Узбекистан в режиме видеоконференции 5 апреля 2022 года «Реализация поставленных в начале года задач по реформированию школьного образования, приоритеты до конца года» Гулистанского государственного университета г. Гулистан и 52 общеобразовательных школ Гулистанского района, с основной целью оказания методической помощи учителям в повышении качества образования.
В университете также созданы мобильные бригады для оказания методической помощи учителям школ других районов, сообщившим о неудовлетворительных результатах в прошедшем учебном году.
5 мая 2022 года члены «мобильной группы» встретились с учителями общеобразовательных школ 7, 25, 27 Сырдарьинского района. Ректор университета М.Т. Ходжиев и начальник областного управления народного образования О. Донабоев обсудили план работы на май со школьными коллективами. Особое внимание было уделено обязанностям заведующих кафедрами и руководителей школ. Главной целью была реализация лозунга «Новый Узбекистан – начиная с порога школы».