Oliy ta’lim-maktabda
0‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 5-apreldagi “Maktab ta’limini isloh qilish bo‘yicha yil boshida belgilangan topshiriqlar ijrosi, yil yakuniga qadar ustuvor vazifalar”ga bag‘ishlangan videoselektorda berilgan topshsiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Guliston davlat universitetiga Guliston shahri va Guliston tumanidagi 52 ta umumta’lim maktablari biriktirilgan bo’lib, o’qituvchilarga ta’lim sifatini ko’tarishda metodik yordam berish asosiy  maqsad qilib qo’yilgan.
Shuningdek, o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo’yicha past natijalar qayd etgan boshqa tumanlardagi maktablar muallimlariga metodik yordam ko’rsatish uchun Universitetda mobil guruhlar tuzilgan bo’lib, malaka oshirishda ko’mak berilmoqda.
2022-yilning 5-may kuni “mobil guruhi” a’zolarining Sirdaryo tumanidagi 7,25,27-umum ta’lim maktablari o’qituvchilari bilan uchrashuvi bo’ldi. Universitet rektori M.T. Xodjiyev va viloyat xalq ta’limi boshqarmasi boshlig’i O.Donaboyev may oyi davomida amalga oshiriladigan ish rejasini maktablar jamoalari bilan muhokama qildilar. Kafedra mudirlari va maktab rahbarlarining mas’uliyatiga alohida e’tibor qaratildi. “Yangi O‘zbekiston-maktab ostonasidan boshlanadi” shiorini amalga oshirish-bosh maqsad sifatida qayd qilindi.

In order to ensure the implementation of the instructions given by the President of the Republic of Uzbekistan in a video conference on April 5, 2022 "Implementation of tasks set at the beginning of the year on the reform of school education, priorities until the end of the year" Gulistan State University Gulistan and 52 secondary schools in Gulistan district, with the main goal of providing methodological assistance to teachers in improving the quality of education.
The University has also set up mobile teams to provide methodological assistance to school teachers in other districts who reported poor results in the past academic year.
On May 5, 2022, members of the "mobile group" met with teachers of secondary schools 7, 25, 27 in Syrdarya district. University Rector M.T. Khodjiev and the head of the regional department of public education O. Donaboyev discussed the work plan for May with school communities. Particular attention was paid to the responsibilities of department heads and school leaders. The main goal was to implement the slogan "New Uzbekistan - starting from the threshold of school."