Guliston davlat universitetida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha targ‘ibot-tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Navbatdagi targ'ibot tadbiri 17-fevral kuni universitetning korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i M.Tuychiyev hamda bo‘lim bosh mutaxassisi U.Begimkulov tomonidan professor-o‘qituvchilar va xodimlar ishtirokida “Korrupsiya, moliyaviy huquqbuzarlik hamda yashirin iqtisodiyotga toqat yo‘q!” mavzusida tashkil etildi.
Tadbir davomida korrupsiyaning oldini olish, moliyaviy intizomga qat’iy rioya etish, shuningdek, yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashishda har bir xodimning mas’uliyati muhim ekani ta’kidlandi. Shu bilan birga, universitetda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, qonunbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.

Awareness-raising and explanatory activities aimed at combating corruption are being carried out at Gulistan State University.
Another outreach event was organized on February 17 with the participation of professors, teachers and staff members. The event was conducted by M. Tuychiyev, Head of the Anti-Corruption Compliance Control System Management Department, and the department’s chief specialist U. Begimkulov under the theme: “Zero Tolerance for Corruption, Financial Violations and the Shadow Economy!”
During the event, it was emphasized that preventing corruption, strictly observing financial discipline, and ensuring the personal responsibility of every employee in combating the shadow economy are of great importance. Participants were also informed about the ongoing efforts at the university to ensure openness and transparency and to prevent legal violations.
At the end of the meeting, participants’ questions were answered and the importance of forming an uncompromising attitude toward corruption was highlighted.