Guliston davlat universiteti hamda Turkiyaning Balıkesir universiteti o‘rtasida tuzilgan hamkorlik memorandumi doirasida o‘qituvchilar almashinuvi dasturi izchil amalga oshirilmoqda. Mazkur dasturga muvofiq, Balıkesir universiteti Turk tili va adabiyoti ta’limi kafedrasi mudiri, filologiya fanlari falsafa doktori, dotsent Birsel Oruç Aslan xonim 17-fevraldan boshlab Guliston davlat universitetining O‘zbek tilshunosligi kafedrasida talabalarga “Til tarixi” fanidan 20 soatlik ma’ruza mashg‘ulotlarini olib boradi.
Bugun universitetda turkiyalik mehmonni ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor D.Eshmurodov hamda Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i A.Pozilov kutib oldilar. Uchrashuv davomida O‘zbek tilshunosligi kafedrasi bilan hamkorlikda Scopus bazasidagi ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish, qo‘shma monografiyalar tayyorlash hamda ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, tomonlar kelgusida akademik hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha aniq taklif va tashabbuslarni ilgari surdilar.

В рамках меморандума о сотрудничестве между Гулистанским государственным университетом и Балıkесирским университетом Турции последовательно реализуется программа обмена преподавателями. В соответствии с данной программой заведующая кафедрой преподавания турецкого языка и литературы Балıkесирского университета, доктор философии по филологии, доцент Бирсель Оруч Аслан с 17 февраля проводит 20-часовой курс лекций по дисциплине «История языка» для студентов кафедры узбекского языкознания Гулистанского государственного университета.
Сегодня в университете турецкого гостя встретили проректор по научной работе и инновациям Д. Эшмуродов и начальник отдела международных связей А. Позилов. В ходе встречи были обсуждены вопросы публикации статей в научных журналах, индексируемых в базе Scopus, подготовки совместных монографий и расширения научно-исследовательских направлений.
Также стороны выдвинули конкретные предложения и инициативы по дальнейшему развитию академического сотрудничества.