Qadring baland bo‘lsin-ona tilim!
2023-yilning 21-oktabr sanasida Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “21-oktabr-O‘zbek tili bayrami” kuniga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy va badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori professor M.Xodjiyev kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, tadbirda O‘zbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari nomzodi J.Abdullayev “O‘zbek tilining taraqqiyoti va Davlat maqomiga ega bo‘lishi” mavzusida chiqish qildi. Shuningdek faoliyayti davomida muvaffaqiyatlarga erishgan bir guruh talaba-yoshlarga bayram sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.
Tadbirning badiiy qismida universitetning ijodkor talaba-yoshlari tomonidan kuy-qo‘shiqlar va she’rlar ijro etilib, sahna ko‘rinishlari va milliy raqslar namoyish etildi.

Пусть будет высоко твоя ценность-родной язык!
21 октября 2023 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось духовно-просветительское и художественное мероприятие, посвященное дню “21 октября-праздник узбекского языка”. Мероприятие провел ректор университета профессор М.Ходжиев открыл вступительным словом. Также в мероприятии приняли участие доцент кафедры узбекского языкознания, кандидат филологических наук Ж.Абдуллаев выступил на тему “Развитие и обретение узбекским языком статуса государственного”. Также праздничными подарками была награждена группа студентов-молодых людей, добившихся успехов в своей деятельности.
В художественной части мероприятия Творческая Студенческая молодежь университета исполнила песни и стихи, исполнила сценические номера и национальные танцы.