16-noyabr – Xalqaro bagʻrikenglik kuni
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining qaroriga koʻra, 1997-yild 16-noyabr – har yili butun dunyoda “Xalqaro bagʻrikenglik kuni” sifatida nishonlab kelinadi. Bundan koʻzlangan asosiy maqsad  dunyo xalqlarini bagʻrikenglikka, tinchlikni asrab-avaylashga hamda ijtimoiy-iqtisodiy farovonlikka erishishga chorlashdir.
Ushbu sanani Oʻzbekistonda nishonlash ham yaxshi anʼanaga aylangan. Ayni kunlarda yurtimizda Xalqaro bagʻrikenglik haftaligi boʻlib oʻtmoqda.
Bugun-16-noyabr kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “Xalqaro bagʻrikenglik kuni”ga bagʻishlangan maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot tadbiri  oʻtkazildi. Tadbirni universitet rektorining axborot siyosati boʻyicha maslahatchisi-matbuot kotibi B.Samadov olib bordi. Tadbir boshida “Xalqaro bagʻrikenglik kuni” tarixi, YUNESKO tomonidan 1995-yilda qabul qilingan xalqaro bagʻrikenglik deklaratsiyasining ahamiyati va Oʻzbekistonda mazkur xalqaro huquqiy hujjat ijrosi borasida fikr bildirildi.
Tadbirda soʻzga chiqgan Guliston davlat universiteti professori, Yoshlar murabbiysi R.Maxmudov koʻpmillatli yurtimizda turli elat va diniy konfessiya vakillarininrg yagona oila sifatida birlashib, tinch-totuvlikda yashab kelishayotganligi, davlat siyosatida tinchlik, totuvlik, tolerantlik bosh mezon sifatida eʼtirof etib kelinayotganligi borasida fikr bildirdi.
Tadbirning badiiy qismida sanʼatshunoslik fakulteti ijodkorlari tomonidan bayramona kuy-qoʻshiqlar ijro etildi.

16 ноября – Международный день толерантности.
По решению Генеральной Ассамблеи ООН 16 ноября 1997 года ежегодно отмечается во всем мире как «Международный день толерантности». Основная цель этого – побудить народы мира быть толерантными, сохранять мир и достигать социально-экономического процветания.
Празднование этой даты в Узбекистане также стало доброй традицией. Сегодня в нашей стране проходит Международная неделя толерантности.
Сегодня, 16 ноября, во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось духовно-просветительское пропагандистское мероприятие, посвященное «Международному дню толерантности». Мероприятие вел пресс-секретарь, советник по информационной политике ректора университета Б.Самадов. В начале мероприятия были высказаны мнения об истории «Международного дня толерантности», значении Международной декларации толерантности, принятой ЮНЕСКО в 1995 году, и реализации этого международно-правового документа в Узбекистане.
Выступая на мероприятии, профессор Гулистанского государственного университета, молодежный тренер Р.Махмудов выразил мнение, что в нашей многонациональной стране представители разных этносов и религиозных конфессий живут вместе, как единая семья, и живут в мире, мире, согласии и толерантности. признаются главным критерием государственной политики.