“Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini shakllantirishda To‘ra Sulaymon ma’naviy merosining ta’siri” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘z ishini boshladi
2024-yil 23-may kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini shakllantirishda To‘ra Sulaymon ma’naviy merosining ta’siri” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumanining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni  universitet rektori, professor Xodjiyev Muxsin Tadjiyevich kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbirda Sirdaryo viloyati hokimi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Maxmudaliyev Akmaljon Azimjonovich, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ul xodimi Qodirova Fazilat Shukurovna, Turkiya Respublikasi Balikesir universiteti rektori Yucel Ogurlu, Siyosiy fanlar doktori, professor Narzulla Jo‘rayev, Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori Azizbek Turdiyevlar so‘zga chiqishdi.
So‘zga chiqganlar Toʻra Sulaymon ijodini oʻrganish, uni targʻib qilish, farzandlarimizni tarbiyalashda shoirning ilmiy merosidan foydalanish nihoyatda muhim ahamiyat kasb etishini, atoqli  shoir  Toʻra  Sulaymon  ijodiyotini  oʻrganish,  uning  sheʼrlari zamirida  yotgan  milliy  ruhiyat  ifodasini  anglash,  satrlari  mazmuniga  singib ketgan  xalqchil  ohanglardagi  gʻoyaviy  maqsadlarni  tadqiq  qilish  dolzarb masalalardan sanalishi haqida firk bildirishdi.

The republican scientific-practical conference on the theme "The influence of Tora Suleiman's spiritual heritage on the formation of creators of new Uzbekistan" has started its work
On May 23, 2024, the opening ceremony of the Republican scientific-practical conference on the theme "The influence of Tora Suleiman's spiritual heritage on the formation of creators of new Uzbekistan" was held in the Palace of Culture of Gulistan State University.
The event was opened by the rector of the university, professor Khodzhiyev Mukhsin Tadzhievich.
The event was attended by the governor of Syrdarya region, member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Makhmudaliyev Akmaljon Azimjonovich, official of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation Kadirova Fazilat Shukurovna, rector of Balikesir University of the Republic of Turkey Yucel Ogurlu, doctor of political sciences, professor Narzulla Jorayev, Doctor of Philology Azizbek Turdiyev spoke.
The speakers emphasized the importance of studying Tora Suleiman's work, promoting it, using the poet's scientific heritage in educating our children, studying the work of the famous poet Tora Suleiman, understanding the expression of the national spirit underlying his poems, and researching the ideological goals of the nationalistic tones embedded in the content of his lines. expressed their opinion that it is considered one of the urgent issues.