“Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini shakllantirishda To‘ra Sulaymon ma’naviy merosining ta’siri” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘z ishini boshladi
2024-yil 23-may kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini shakllantirishda To‘ra Sulaymon ma’naviy merosining ta’siri” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumanining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni  universitet rektori, professor Xodjiyev Muxsin Tadjiyevich kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbirda Sirdaryo viloyati hokimi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Maxmudaliyev Akmaljon Azimjonovich, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ul xodimi Qodirova Fazilat Shukurovna, Turkiya Respublikasi Balikesir universiteti rektori Yucel Ogurlu, Siyosiy fanlar doktori, professor Narzulla Jo‘rayev, Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori Azizbek Turdiyevlar so‘zga chiqishdi.
So‘zga chiqganlar Toʻra Sulaymon ijodini oʻrganish, uni targʻib qilish, farzandlarimizni tarbiyalashda shoirning ilmiy merosidan foydalanish nihoyatda muhim ahamiyat kasb etishini, atoqli  shoir  Toʻra  Sulaymon  ijodiyotini  oʻrganish,  uning  sheʼrlari zamirida  yotgan  milliy  ruhiyat  ifodasini  anglash,  satrlari  mazmuniga  singib ketgan  xalqchil  ohanglardagi  gʻoyaviy  maqsadlarni  tadqiq  qilish  dolzarb masalalardan sanalishi haqida firk bildirishdi.

Начала свою работу республиканская научно-практическая конференция на тему «Влияние духовного наследия Торы Сулеймана на формирование творцов нового Узбекистана»
23 мая 2024 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялась церемония открытия Республиканской научно-практической конференции на тему «Влияние духовного наследия Торы Сулеймана на формирование творцов нового Узбекистана».
Мероприятие открыл ректор университета, профессор Ходжиев Мухсин Таджиевич.
В мероприятии приняли участие аким Сырдарьинской области, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Махмудалиев Акмалжон Азимжонович, чиновник Министерства высшего образования, науки и инноваций Кадирова Фазилат Шукуровна, ректор Балыкесирского университета республики. Турции выступили Юджел Огурлу, доктор политических наук, профессор Нарзулла Джораев, доктор филологических наук Азизбек Турдиев.
Спикеры подчеркнули важность изучения творчества Торы Сулеймана, его пропаганды, использования научного наследия поэтессы в воспитании наших детей, изучения творчества знаменитого поэта Торы Сулеймана, понимания выражения национального духа, лежащего в основе его стихов, исследования идеологических целей. Представители националистических тонов, заложенных в содержание его строк, высказали мнение, что это считается одним из актуальных вопросов.