Guliston davlat universitetida Xitoy delegatsiyasi bilan muhim xalqaro uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuvda Xitoyning Ningxia Vocational and Technical University hamda Tang International Education Group vakillari ishtirok etdi. Delegatsiya tarkibidan universitet Partiya qo‘mitasi kotibi Zhou Zhen, xalqaro hamkorlik va bandlik bo‘limi direktori Shen Ziwen, rivojlantirish rejalashtirish departamenti direktori Ma Ning, sanoat muhandisligi maktabi vitse-dekani Zhang Caifen, hayot fanlari va texnologiyalari maktabi vitse-dekani Cui Hai hamda xalqaro ta’lim tashkilotlari rahbarlari va mutaxassislari o‘rin oldi.
Muzokaralar davomida Guliston davlat universitetida faoliyat yuritayotgan xitoy tili markazi imkoniyatlarini kengaytirish, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma ta’lim dasturlarini tashkil etish, ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, “Overseas Engineering Technology Institute” loyihasi doirasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma o‘quv dasturlarini ishlab chiqish, xalqaro standartlarni joriy etish hamda muhandislik va texnologiyalar yo‘nalishida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida Guliston davlat universiteti va xitoylik hamkor tashkilotlar o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Erishilgan kelishuvlarga muvofiq, 2026-yil sentyabr oyida universitet professor-o‘qituvchilari hamda talabalari Xitoyda malaka oshirish va stajirovka dasturlarida ishtirok etishlari rejalashtirildi.
Tashrif davomida mehmonlarga Guliston davlat universitetining ilmiy markazlari, innovatsion loyihalari hamda zamonaviy ta’lim infratuzilmasi haqida batafsil ma’lumot berildi. Delegatsiya universitetda amalga oshirilayotgan islohotlar va xalqaro hamkorlik yo‘nalishidagi ishlarni yuqori baholadi.

7 мая 2026 года Guliston davlat universiteti посетила делегация, состоящая из представителей престижных высших учебных заведений и международных образовательных организаций Китайской Народной Республики. Делегацию встретил ректор университета М. Ходжиев, после чего между сторонами были организованы официальные переговоры.
Во встрече приняли участие представители Ningxia Vocational and Technical University и Tang International Education Group. В состав делегации вошли секретарь партийного комитета университета Zhou Zhen, директор отдела международного сотрудничества и трудоустройства Shen Ziwen, директор департамента стратегического развития Ma Ning, заместитель декана школы промышленной инженерии Zhang Caifen, заместитель декана школы наук о жизни и технологий Cui Hai, а также руководители и специалисты международных образовательных организаций.
В ходе переговоров были подробно обсуждены вопросы расширения возможностей Центра китайского языка, действующего при Гулистанском государственном университете, организации программ обмена преподавателями и студентами, запуска совместных образовательных программ, а также развития научно-исследовательской и инновационной деятельности.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по расширению международного сотрудничества в рамках проекта “Overseas Engineering Technology Institute”, разработке совместных учебных программ, внедрению международных стандартов и реализации перспективных проектов в области инженерии и технологий.
По итогам переговоров между Гулистанским государственным университетом и китайскими партнерскими организациями был подписан меморандум о сотрудничестве. Согласно достигнутым договоренностям, в сентябре 2026 года преподаватели и студенты университета примут участие в программах повышения квалификации и стажировках в Китае.
В ходе визита гостям была представлена подробная информация о научных центрах, инновационных проектах и современной образовательной инфраструктуре университета. Делегация высоко оценила проводимые в университете реформы и работу в сфере международного сотрудничества.