“Kelajakka qadam”-bitiruvchilar uchun yangi imkoniyatlar!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-60-sonli qarori bilan OTMlar bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturini amalga oshirish ko‘rsatilgan edi. Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Gulsiton davlat universitetida bitiruvchi talabalar uchun seminar tashkil etildi.
Seminarni universitet rektori Muhsin Xodjiyev kirish so‘zi bilan ochdi va Prezident qarorirning qisqacha mazmuni, unda yoshlar, jumladan bitiruvchilar uchun taqdim etilayotgan imkoniyatlar to‘g’risida batafsil ma’lumot berdi.
Shundan so‘ng universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Fazliddin Sharipov so‘zga chiqib, bitiruvchi talabalarning bandligini ta’minlash va kasbga yo‘naltirish mexanizmlari to‘g‘risida fikr bildirdi.
Tadbirda “Kelajakka qadam” dasturini amalga oshirishda Guliston davlat universitetining asosiy hamkori “O‘zmilliybank” AJ Sirdaryo viloyati filiali boshlig‘ining o‘rinbosari Zohid Norbo‘tayev so‘zga chiqib, “O‘zmilliybank” AJ tomonidan “Kelajakka qadam” loyihasi doirasida ishlab chiqilgan platforma bilan bitiruvchi talabalarni tanishtirdi.
Seminarning ikkinchi qismi savol-javob shaklidagi ochiq muloqot ko‘rinishida davom etib, unda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.

“Step into the Future” — new opportunities for graduates!
By Presidential Decree PQ-60 dated February 14, 2025 (https://t.me/eduuz/30532), the Republic of Uzbekistan mandated implementation of the “Step into the Future” program to assist higher education graduates with employment. To ensure execution of this decree, a seminar for graduating students was organized at Guliston State University.
The seminar was opened with an introductory address by the university rector, Muhsin Khodjiev, who outlined the main points of the presidential decree and provided detailed information about the opportunities offered to young people, including graduates.
After that, the Vice-Rector for Academic Affairs, Fazliddin Sharipov, spoke about mechanisms for ensuring graduate employment and career guidance.
The event also featured Zohid Norbotayev, Deputy Head of the Syrdarya regional branch of O‘zmilliybank JSC — the university’s main partner in implementing the “Step into the Future” program — who introduced the platform developed by O‘zmilliybank JSC under the project.
The second part of the seminar continued as an open Q&A dialogue, where young participants received detailed answers to their questions.