“Kelajakka qadam”-bitiruvchilar uchun yangi imkoniyatlar!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-60-sonli qarori bilan OTMlar bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturini amalga oshirish ko‘rsatilgan edi. Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Gulsiton davlat universitetida bitiruvchi talabalar uchun seminar tashkil etildi.
Seminarni universitet rektori Muhsin Xodjiyev kirish so‘zi bilan ochdi va Prezident qarorirning qisqacha mazmuni, unda yoshlar, jumladan bitiruvchilar uchun taqdim etilayotgan imkoniyatlar to‘g’risida batafsil ma’lumot berdi.
Shundan so‘ng universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Fazliddin Sharipov so‘zga chiqib, bitiruvchi talabalarning bandligini ta’minlash va kasbga yo‘naltirish mexanizmlari to‘g‘risida fikr bildirdi.
Tadbirda “Kelajakka qadam” dasturini amalga oshirishda Guliston davlat universitetining asosiy hamkori “O‘zmilliybank” AJ Sirdaryo viloyati filiali boshlig‘ining o‘rinbosari Zohid Norbo‘tayev so‘zga chiqib, “O‘zmilliybank” AJ tomonidan “Kelajakka qadam” loyihasi doirasida ishlab chiqilgan platforma bilan bitiruvchi talabalarni tanishtirdi.
Seminarning ikkinchi qismi savol-javob shaklidagi ochiq muloqot ko‘rinishida davom etib, unda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.

Решением Президента Республики Узбекистан №ПQ-60 от 14 февраля 2025 года (https://t.me/eduuz/30532) предусмотрена реализация программы «Шаг в будущее», направленной на содействие трудоустройству выпускников вузов. В рамках обеспечения исполнения этого решения в Гулистанском государственном университете был организован семинар для выпускных студентов.
Ректор университета Мухсин Ходжиев открыл семинар вступительным словом и подробно разъяснил суть президентского решения, а также предоставленные молодёжи, в том числе выпускникам, возможности.
Затем проректор по учебной работе Фазлиддин Шарипов выступил с докладом о механизмах обеспечения занятости и профессиональной ориентации выпускников.
В мероприятии также принял участие заместитель руководителя Сырдарьинского филиала АО «Ўзмиллийбанк» — основной партнёр Гулистанского государственного университета по реализации программы «Шаг в будущее» — Зохид Норботаев, который представил платформу, разработанную банком в рамках проекта «Шаг в будущее».
Вторая часть семинара прошла в формате открытого диалога «вопрос–ответ», где молодые люди получили подробные ответы на интересовавшие их вопросы.