2013 y. -h.v. - Guliston davlat universiteti xalqaro aloqalar bo‘limi uslubchisi
1.1 Nizom, Oʻzbekiston Respublikasining Taʼlim toʻgʻrisidagi Qonuni va Kadrlar tayyorlash Milliy dasturi talablariga muvofiq ishlab chiqilgan va unda iqtidorli talabalarni izlash, aniqlash tartibi hamda ular bilan maqsadli ishlashning shakl va uslublari belgilangan.
Iqtidorli yoshlar – Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va iqtisodiy taraqiyotini hamda uning jahon hamkengashida munosib oʻrin egallashini taʼminlovchi muhim omil hisoblanadi.
1.2 Iqtidorli talabalar maxsus psixologik, pedagogik sinovlar asosida aniqlanadi. Ular ilm va fanga intilishi, qatʼiylik va mehnatsevarlik kabi fazilatlari hamda erkin fikrga ega ekanligi bilan ajralib turadilar.
1.3 Iqtidorli talabalarni izlash, aniqlash va maqsadli tayyorlashning asosiy maqsadi – respublikaning ilmiy va ijodiy salohiyatini rivojlantiruvchi intellektual yoshlarni tayyorlash va bu borada yuksak isteʼdod sohiblariga, bilimning tegishli sohalari va fanning aniq yoʻnalishlari boʻyicha oʻz tabiiy qobiliyatlarini namoyon etish va rivojlantirish, oʻzlaridagi noyob isteʼdodni ruyobga chiqarish uchun imkoniyatlar yaratiщdan iborat.
1.4 Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash vazifalari:
- iqtidorli talabalarning intellektual salohiyatiga, chuqur bilim olishga va qobiliyatlarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratish;
- malakali professor-oʻqituvchilarni iqtidorli talabalar bilan individual ishlashga jalb etish;
- ilm-fan taraqqiyotining ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlariga iqtidorli talabalarni keng jalb etish;
- iqtidorli talabalar boʻyicha universitet monitoringini shakllantirish;
- maxsus oʻquv dasturlari va progressiv pedagogik texnologiyalarni ishlab chiqish;
- buyurtmachilar talablarini qondiruvchi malakali, har tomonlama kamol topgan yosh kadrlarni tayyorlash.
2. Iqtidorli talabalarni izlash va aniqlash hamda ular faoliyatining
asosiy yoʻnalishlari;
2.1. Guliston davlat universitetida iqtidorli talabalarni izlash oʻqishning dastlabki kunlaridan, birinchi kursligidan tanlab olinib, kasbga yoʻnaltirish ishlari amalga oshiriladi.
2.2. Iqtidorli talabalar, boshlangʻich bilimlar hisobga olingan holda, psixologik va pedagogik sinovlar oʻtkazish orqali hamda ilm-fanga intilishi rivojlanganlik darajasiga qarab aniqlanadi.
2.3. Aniqlangan iqtidorli talabani maqsadli tayyorlash quyidagi oʻquv-ijodiy, tarbiyaviy masalalar va yoʻnalishlardan iborat:
- kengaytirilgan oʻquv rejasi boʻyicha oʻqish va qoʻshimcha malakaga ega boʻlish (tanlangan yoʻnalish boʻyicha: chet tilidan tarjimon; kompyuter dasturchisi; kasb-hunar kolleji oʻqituvchisi va hakozo);
- maqsadli dastur boʻyicha yakka tartibda (individual) oʻrgatish;
- chuqurlashtirilgan dastur boʻyicha oʻqitish (fundamental fanlar; umumkasbiy fanlar; menejment, marketing, audit; huquqiy fanlar; ekologiya va boshqalar);
2.4. Buyurtmachilar talablariga asoslangan holda GulDU iqtidorli talabalarning kasbiy yoʻnalishi, oʻquv-ijodiy va tarbiyaviy tayyorgarligining qoʻshimcha yoʻnalishlarini belgilashi va taʼlim xizmatlarini joriy etishi mumkin.
2.5. Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturlarida quyidagi omillar nazarda tutiladi:
- fanlarni yuqori darajada oʻzlashtirish;
- kompyuter bilimdonligi hamda dasturlashtirishdagi amaliy koʻnikmasi;
- chet tillaridan birini puxta egallash;
- kurs va bitiruv ishlarini hamda magistrlik dissertatsiyasini yozishda kompyuter va chet tilidan samarali foydalanish;
- ilmiy-ijodiy ishlarni bajarish jarayonida mustaqil fikrlash, yangi fikr va mulohazalarni bildirish, amalda tatbiq etish;
- soha boʻyicha mustaqil bilim olishga yoʻnaltirish va ilm-fan sohasidagi yangiliklarni tezkorlik bilan egallash xususiyatlarini shakllantirish;
- davlatning ichki va tashqi siyosatini anglay oladigan va oʻz fikr mulohazasini bildira oladigan, vatanparvar, barkamol inson etib shakllantirish.
3. Iqtidorli talabalar bilan ishlovchi rahbar va professor-oʻqituvchilarni tanlash;
3.1. Iqtidorli talabalarga dars berishga, ularga rahbarlik qilishga universitet kafedralarining ilmiy darajali va talabani maqsadli tayyorlash dasturi boʻyicha yetarli bilimga ega boʻlgan professor-oʻqituvchilari jalb etiladi.
3.2. Iqtidorli talabalarga ilmiy rahbar etib, ijodiy va uslubiy ishlash tajribasiga ega boʻlgan, oʻquv-uslubiy va ilmiy faoliyati boʻyicha reytingi yuqori boʻlgan professor va dotsentlar hamda yuqori malakali oʻqituvchilar tayinlanadi.
3.3. Iqtidorli talabalar ilmiy rahbarlarining asosiy vazifalari:
- iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturini tuzish va uni amalga oshirishga rahbarlik qilish;
- iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻyicha yetakchi xorijiy davlatlardagi ilgʻor tajribalarni oʻrganish va ularni oʻz faoliyatida qoʻllash;
- yangi pedagogik texnologiya, kompyuter texnologiyasi va video-audio texnikalarini oʻquv jarayonida keng qoʻllash;
- maqsadli dasturni muvaffaqiyatli bajarayotgan iqtidorli talabalarni moddiy va maʼnaviy ragʻbatlantirish boʻyicha maʼmuriyatga takliflar kiritish.
4. Iqtidorli talabalar bilan ishlashni tashkil etish;
4.1. Iqtidorli talabalar bilan ishlashning shakl va uslublari:
- oʻqitishni individuallashtirish;
- talabalarning intellektual salohiyati va qobiliyat imkoniyatlarini bilim olishga yoʻnaltirish;
- talabalar qobiliyatini rivojlantirish uchun maksimal shart-sharoitlar yaratish.
4.2. Psixologik va pedagogik sinovlar asosida iqtidorli talabalarni aniqlash, ularning roʻyxatini tuzish hamda ilmiy rahbar va maslahatchilarni belgilash.
4.3. Iqtidorli talabalar bilan ishlashni sifatli tashkil etish maqsadida universitet, fakultet va kafedralarda quyidagi ujjatlarni yuritish zarur:
- Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining Nizomi;
- Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining ish rejasi;
- yillik hisobotlar;
- Iqtidorli talabalarga oid rektorning buyruqlari;
- fakultet, kafedralar boʻyicha iqtidorli talabalar roʻyxati;
- murabbiylarning iqtidorli talabalar boʻyicha bergan tavsiyalari va unga ilova qilgan hujjatlar va fotolavhalar;
- konferensiya, olimpiada, tanlov, viktorina oʻtkazilishda iqtidorli talabalarni faol ishtiroki va uni rasmiylashtirish;
- Iqtidorli talabalar izlash va ularni maqsadli tayyorlashga tegishli Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmonlari, Vazirlar Maxkamasining Qarorlari, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining buyruqlari va hayʼat qarorlari;
- xat va arizalarni qayd etish kitobi.
4.4. Maqsadli tayyorlashning oʻquv-ijodiy va tarbiyaviy dasturi iqtidorli talaba tomonidan tanlanadi va uning bajarilishi boʻyicha nazorat muddatlari koʻrsatilgan shaxsiy oʻquv reja va ilmiy-ijodiy ishlar rejasi tuziladi hamda fakultet ilmiy kengashi tavsiyasiga binoan universitet rektorining farmoyishi bilan tasdiqlanadi.
4.5. Ilmiy rahbar Iqtidorli talaba va chuqurlashtirilgan holda oʻrganilishi nazarda tutilgan fan oʻqituvchilari bilan hamkorlikda qoʻshimcha ishchi dastur va kalendar - tematik rejasini tuzadi.
4.6. Yuqori koʻrsatgichlarga erishgan iqtidorli talabalarga ITBIB tavsiyasiga binoan, ayrim fanlar boʻyicha darslarga oʻqituvchining roziligi bilan erkin qatnashish huquqi berilishi mumkin.
4.7. Har oʻquv yilining yakunida iqtidorli talabaning qobiliyati, oʻquv-ilmiy va boshqa sifatlarining reytingi aniqlanadi hamda uning shaxsiy yigʻma jildiga tikiladi.
4.8. Har oʻquv yili boshida toʻgarak ish rejasi fakultet dekani tomonidan
tasdiqlanadi.
4.9. Oʻquv yilining har semestri oxirida toʻgarak oʻz faoliyati natijalari
boʻyicha kafedra yigʻilishida hisobot beradi.
4.10. Toʻgarak oʻz faoliyatini universitetning iqtidorli talabalar bilan
ishlash Nizomi asosida tashkil etadi hamda olib boradi.
4.11. Toʻgarak oʻz faoliyatini Yoshlar ittifoqi tashkiloti hamda
kafedralarning taʼlim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasi doirasida
muassasa, korxona va tashkilotlar va ITIlari bilan birgalikda tashkil etadi.
5. Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining vazifalari:
- iqtidorli talabalarni aniqlash va ular bilan ishlashni tashkil etish;
- taʼlim olayotgan iqtidorli talabalarning intellektual salohiyatini muntazam ravishda aniqlab borish;
- iqtidorli talabalarning moyilligiga qarab, ularni maqsadli tayyorlashni uyushtirish;
- chet tili va kompyuterni mukammal egallash maqsadida mashgʻulotlar tashkil etish;
- fundamental ilmiy-tadqiqot ishlariga, ilmiy toʻgaraklarga, grant loyihalari va mualliflik jamoalariga jalb qilishni uyushtirish;
- iqtidorli talabalarni ilmiy maqolalarini chop etishda hamda ularning ilmiy ishlari va ilmiy ishlanmalarini amaliyotga joriy etishda koʻmaklashish;
- iqtidorli talabalarni respublika va xalqaro miqyosda oʻtkaziladigan ilmiy anjumanlarda ishtirok etishini taʼminlash hamda xorijiy davlatlarga oʻqishga va stajirovkaga yuborishni tashkil etish;
- iqtidorli talabalardan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyalariga nomzodlarni maxsus tayyorlash;
- iqtidorli talabalarni ilm va fan arboblari, ishlab chiqarish korxonalarining rahbarlari va yirik mutaxassislari bilan uchrashuvlarini tashkil etish;
- iqtidorli talabalar uchun ixtisoslik boʻyicha kasbga yoʻnaltirish oʻyinlarini tashkil etish;
- iqtidorli talabalar oʻrtasida muntazam ravishda sotsiologik tadqiqotlarni oʻtkazib turish;
- marketing tadqiqotlari, buyurtmachilar talablarini chuqur oʻrganish va tashkil qilayotgan taʼlim xizmatlari banki asosida iqtidorli talabalarga bozor konyukturasini belgilovchi fanlarni tanlaщda yordam koʻrsatish;
- zamonaviy axborot tizimidan foydalanishga shart-sharoitlar yaratish.
6. Iqtidorli talabalar va ularning rahbarlarini ragʻbatlantirish va taqdirlash;
6.1. Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturiga sarflanadigan harajatlar universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
6.2. Yuqori koʻrsatgichlarga erishgan, iqtidorli talabalar hamda oʻz vaziflarini sidqi dildan, muddatida bajarganida, kafedra mudirining tavsiyasiga asosan, maʼmuriyat tomonidan moddiy va maʼnaviy jihatdan ragʻbatlantirilishlari va taqdirlanishlari mumkin.
6.3. “Iqtidorli talabalarni qoʻshimcha ravishda ragʻbatlantirish universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda kengaytirilishi mumkin.
6.4. Buyurtmachi korxona, tashkilot va muassasa iqtidorli talabalarga qoʻshimcha stipendiya belgilashlari mumkin.
6.5. Iqtidorli talabalar bilan ishlashda yuqori natijalarga erishgan (olimpiada, tanlov, talabalar ilmiy ishlari koʻrigida gʻolib chiqqan, ilmiy maqolalari chop etilgan va hokazo) ilmiy rahbar, konsultant va oʻqituvchilar «Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimi” tomonidan quyidagi ragʻbatlantirish va taqdirlashga tavsiya etiladilar:
- vazirlik va oliy oʻquv yurtining buyrugʻi bilan tashakkurnoma eʼlon qilish;
- qoʻshimcha oylik maosh belgilash (agar umumiy reytingi ham yuqori boʻlsa);
- oʻquv yili yakuni boʻyicha uch oylik maosh miqdorida mukofotlash;
- faxriy unvonlarga tavsiya etish;
- chet elga stajirovka va tajriba almashishga yuborish;
- dam olish maskanlari va sanatoriyalarga yoʻllanma berish;
- buyurtmachi tashkilot iqtidorli talabalarning ilmiy rahbarlari, maslahatchilari va oʻqituvchilariga qoʻshimcha oylik maosh belgilashi mumkin.

2008-2012 - Student of Uzbekistan State University of World Languages
From February 2020 - Head of the Department of Organization of Scientific Research Activities of Talented Students of Gulistan State University.
TASKS OF THE DEPARTMENT:
1.1 The regulation was developed in accordance with the requirements of the Law on Education of the Republic of Uzbekistan and the National Program of Personnel Training, and it defines the procedure for searching and identifying talented students, as well as the forms and methods of targeted work with them.
Talented youth is an important factor that ensures the social and economic development of the Republic of Uzbekistan and its rightful place in the global community.
1.2 Talented students are identified on the basis of special psychological and pedagogical tests. They are distinguished by their pursuit of knowledge and science, such qualities as determination and hard work, as well as having a free mind.
1.3 The main goal of the search, identification and targeted training of talented students is to train intellectual youth who develop the scientific and creative potential of the republic, and in this regard, to show and develop their natural abilities in the relevant fields of knowledge and specific directions of science, to realize their unique talent. consists of an opportunity creator.
1.4 Tasks of targeted training of talented students:
- paying special attention to the intellectual potential of gifted students, acquiring deep knowledge and developing their abilities;
- attracting qualified professors and teachers to individual work with talented students;
- wide involvement of talented students in scientific research works in the priority areas of science development;
- formation of university monitoring of talented students;
- development of special educational programs and progressive pedagogical technologies;
- training of qualified, well-rounded young personnel who meet the requirements of customers.
2. Main directions for searching and identification of talented students and their activities;
2.1. At the Gulistan State University, the search for talented students is carried out from the first days of study, they are selected from the first year, and the work of directing them to the profession is carried out.
2.2. Talented students are determined by psychological and pedagogical tests, taking into account basic knowledge, and the level of development of their desire for science.
2.3. Targeted training of the identified talented student consists of the following educational and creative issues and directions:
- to study according to the extended curriculum and acquire additional qualifications (in the chosen direction: translator from a foreign language; computer programmer; teacher of a vocational college and so on);
- individual training according to the target program;
- training according to the in-depth program (fundamental sciences; general professional sciences; management, marketing, audit; legal sciences; ecology, etc.);
2.4. Based on the requirements of the customers, GulSU can define additional directions of professional direction, creative and educational training of talented students and introduce educational services.
2.5. Targeted training programs for gifted students include the following factors:
- mastering subjects at a high level;
- computer literacy and practical programming skills;
- thorough mastery of one of the foreign languages;
- effective use of computer and foreign language in writing course and graduation papers and master's thesis;
- independent thinking, expression of new thoughts and opinions, implementation in practice in the process of performing scientific and creative work;
- orientation to independent knowledge in the field and formation of features of rapid acquisition of news in the field of science;
- forming a patriotic, well-rounded person who can understand the internal and external policy of the state and express his opinion.
3. Selection of supervisors and professors working with talented students;
3.1. To teach and guide talented students, professors and teachers of the university departments with a scientific degree and sufficient knowledge of the targeted student training program are involved.
3.2. Professors and associate professors, highly qualified teachers with creative and methodical work experience, high ratings in terms of educational-methodological and scientific activity, and highly qualified teachers are appointed as academic supervisors for talented students.
3.3. The main tasks of scientific supervisors of talented students:
- creating a targeted training program for talented students and leading its implementation;
- to study the best practices of the leading foreign countries in working with talented students and apply them in their activities;
- wide use of new pedagogical technology, computer technology and video-audio techniques in the educational process;
- making proposals to the administration on material and moral incentives for talented students who are successfully completing the target program.
4. Organization of work with talented students;
4.1. Forms and methods of working with gifted students:
- individualization of education;
- directing students' intellectual potential and ability to acquire knowledge;
- creating maximum conditions for the development of students' abilities.
4.2. Identifying talented students based on psychological and pedagogical tests, compiling their list and appointing academic supervisors and advisers.
4.3. For the purpose of quality organization of work with talented students, it is necessary to maintain the following documents in universities, faculties and departments:
- Regulation of the department for working with gifted students;
- Work plan of the department for working with gifted students;
- annual reports;
- Rector's orders regarding gifted students;
- list of talented students by faculty, departments;
- mentors' recommendations on talented students and attached documents and photographs;
- active participation of talented students in conferences, Olympiads, contests, quizzes and its formalization;
- Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, Decisions of the Cabinet of Ministers, orders and decisions of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations related to the search for talented students and their targeted training;
- a book for recording letters and applications.
4.4. The educational-creative and educational program of targeted training is chosen by a talented student, and a personal curriculum and a plan of scientific-creative work with the control periods for its implementation are drawn up and approved by the order of the rector of the university based on the recommendation of the scientific council of the faculty.
4.5. The academic leader, in cooperation with the gifted student and the teachers of the subjects to be studied in depth, draws up an additional work program and a calendar - thematic plan.
4.6. Talented students who have achieved high standards may be given the right to freely attend classes in some subjects with the consent of the teacher, according to the recommendation of the Department of Organization of Scientific Research Activities of Talented Students.
4.7. At the end of each academic year, the rating of the ability, academic and other qualities of a talented student is determined and placed in his personal summary folder.
4.8. At the beginning of each academic year, the circle work plan is prepared by the dean of the faculty is confirmed.
4.9. At the end of each semester of the academic year, the results of the circle's activities reports at the department meeting.
4.10. Circle organizes activities with the talented students of the university and conducts on the basis of the Regulations.
4.11. The club organizes its activities as a Youth Union organization within the framework of education, science and production integration of departments together with institutions, enterprises and organizations and ISRs.
5. Duties of the department for working with gifted students:
- identifying talented students and organizing work with them;
- to regularly determine the intellectual potential of talented students;
- organize targeted training of talented students depending on their inclination;
- organization of classes to master a foreign language and computer;
- organization of involvement in fundamental scientific-research works, scientific circles, grant projects and author's teams;
- assisting talented students in publishing their scientific articles and putting their scientific works and scientific developments into practice;
- to ensure the participation of talented students in scientific conferences held at the national and international level, and to organize sending them to study and internship in foreign countries;
- special preparation of talented students for the President of the Republic of Uzbekistan and state scholarships;
- organizing meetings of talented students with scientists and leaders of production enterprises and major experts;
- organization of professional orientation games for talented students;
- regularly conducting sociological research among talented students;
- on the basis of marketing research, in-depth study of customer requirements and providing support to talented students in choosing subjects that determine the market conjuncture, based on the bank of educational services organized;
- creating conditions for the use of modern information systems.
6. To encourage and reward talented students and their Supervisors;
6.1. Expenditures for the targeted training program for gifted students are made from extra-budgetary funds of the university.
6.2. Talented students who have achieved high marks and performed their duties diligently and on time can be financially and morally encouraged and rewarded by the administration based on the recommendation of the head of the department.
6.3. "Additional incentives for talented students can be expanded depending on the internal capabilities of the university.
6.4. The customer enterprise, organization and institution can assign additional scholarships to talented students.
6.5. Academic supervisors, consultants and teachers who have achieved high results in working with gifted students (winners in Olympiads, contests, students' scientific work reviews, published scientific articles, etc.) are recommended by the "Department of Working with Gifted Students" to receive the following incentives and awards:
- publishing a letter of thanks by order of the ministry and higher education institution;
- setting an additional monthly salary (if the overall rating is also high);
- reward in the amount of three months' salary at the end of the academic year;
- recommendation for honorary titles;
- sending abroad for internship and exchange of experience;
- providing a referral to resorts and sanatoriums;
- the ordering organization can assign additional monthly salary to academic supervisors, advisers and teachers of talented students.