2013 y. -h.v. - Guliston davlat universiteti xalqaro aloqalar bo‘limi uslubchisi
1.1 Nizom, Oʻzbekiston Respublikasining Taʼlim toʻgʻrisidagi Qonuni va Kadrlar tayyorlash Milliy dasturi talablariga muvofiq ishlab chiqilgan va unda iqtidorli talabalarni izlash, aniqlash tartibi hamda ular bilan maqsadli ishlashning shakl va uslublari belgilangan.
Iqtidorli yoshlar – Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va iqtisodiy taraqiyotini hamda uning jahon hamkengashida munosib oʻrin egallashini taʼminlovchi muhim omil hisoblanadi.
1.2 Iqtidorli talabalar maxsus psixologik, pedagogik sinovlar asosida aniqlanadi. Ular ilm va fanga intilishi, qatʼiylik va mehnatsevarlik kabi fazilatlari hamda erkin fikrga ega ekanligi bilan ajralib turadilar.
1.3 Iqtidorli talabalarni izlash, aniqlash va maqsadli tayyorlashning asosiy maqsadi – respublikaning ilmiy va ijodiy salohiyatini rivojlantiruvchi intellektual yoshlarni tayyorlash va bu borada yuksak isteʼdod sohiblariga, bilimning tegishli sohalari va fanning aniq yoʻnalishlari boʻyicha oʻz tabiiy qobiliyatlarini namoyon etish va rivojlantirish, oʻzlaridagi noyob isteʼdodni ruyobga chiqarish uchun imkoniyatlar yaratiщdan iborat.
1.4 Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash vazifalari:
- iqtidorli talabalarning intellektual salohiyatiga, chuqur bilim olishga va qobiliyatlarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratish;
- malakali professor-oʻqituvchilarni iqtidorli talabalar bilan individual ishlashga jalb etish;
- ilm-fan taraqqiyotining ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlariga iqtidorli talabalarni keng jalb etish;
- iqtidorli talabalar boʻyicha universitet monitoringini shakllantirish;
- maxsus oʻquv dasturlari va progressiv pedagogik texnologiyalarni ishlab chiqish;
- buyurtmachilar talablarini qondiruvchi malakali, har tomonlama kamol topgan yosh kadrlarni tayyorlash.
2. Iqtidorli talabalarni izlash va aniqlash hamda ular faoliyatining
asosiy yoʻnalishlari;
2.1. Guliston davlat universitetida iqtidorli talabalarni izlash oʻqishning dastlabki kunlaridan, birinchi kursligidan tanlab olinib, kasbga yoʻnaltirish ishlari amalga oshiriladi.
2.2. Iqtidorli talabalar, boshlangʻich bilimlar hisobga olingan holda, psixologik va pedagogik sinovlar oʻtkazish orqali hamda ilm-fanga intilishi rivojlanganlik darajasiga qarab aniqlanadi.
2.3. Aniqlangan iqtidorli talabani maqsadli tayyorlash quyidagi oʻquv-ijodiy, tarbiyaviy masalalar va yoʻnalishlardan iborat:
- kengaytirilgan oʻquv rejasi boʻyicha oʻqish va qoʻshimcha malakaga ega boʻlish (tanlangan yoʻnalish boʻyicha: chet tilidan tarjimon; kompyuter dasturchisi; kasb-hunar kolleji oʻqituvchisi va hakozo);
- maqsadli dastur boʻyicha yakka tartibda (individual) oʻrgatish;
- chuqurlashtirilgan dastur boʻyicha oʻqitish (fundamental fanlar; umumkasbiy fanlar; menejment, marketing, audit; huquqiy fanlar; ekologiya va boshqalar);
2.4. Buyurtmachilar talablariga asoslangan holda GulDU iqtidorli talabalarning kasbiy yoʻnalishi, oʻquv-ijodiy va tarbiyaviy tayyorgarligining qoʻshimcha yoʻnalishlarini belgilashi va taʼlim xizmatlarini joriy etishi mumkin.
2.5. Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturlarida quyidagi omillar nazarda tutiladi:
- fanlarni yuqori darajada oʻzlashtirish;
- kompyuter bilimdonligi hamda dasturlashtirishdagi amaliy koʻnikmasi;
- chet tillaridan birini puxta egallash;
- kurs va bitiruv ishlarini hamda magistrlik dissertatsiyasini yozishda kompyuter va chet tilidan samarali foydalanish;
- ilmiy-ijodiy ishlarni bajarish jarayonida mustaqil fikrlash, yangi fikr va mulohazalarni bildirish, amalda tatbiq etish;
- soha boʻyicha mustaqil bilim olishga yoʻnaltirish va ilm-fan sohasidagi yangiliklarni tezkorlik bilan egallash xususiyatlarini shakllantirish;
- davlatning ichki va tashqi siyosatini anglay oladigan va oʻz fikr mulohazasini bildira oladigan, vatanparvar, barkamol inson etib shakllantirish.
3. Iqtidorli talabalar bilan ishlovchi rahbar va professor-oʻqituvchilarni tanlash;
3.1. Iqtidorli talabalarga dars berishga, ularga rahbarlik qilishga universitet kafedralarining ilmiy darajali va talabani maqsadli tayyorlash dasturi boʻyicha yetarli bilimga ega boʻlgan professor-oʻqituvchilari jalb etiladi.
3.2. Iqtidorli talabalarga ilmiy rahbar etib, ijodiy va uslubiy ishlash tajribasiga ega boʻlgan, oʻquv-uslubiy va ilmiy faoliyati boʻyicha reytingi yuqori boʻlgan professor va dotsentlar hamda yuqori malakali oʻqituvchilar tayinlanadi.
3.3. Iqtidorli talabalar ilmiy rahbarlarining asosiy vazifalari:
- iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturini tuzish va uni amalga oshirishga rahbarlik qilish;
- iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻyicha yetakchi xorijiy davlatlardagi ilgʻor tajribalarni oʻrganish va ularni oʻz faoliyatida qoʻllash;
- yangi pedagogik texnologiya, kompyuter texnologiyasi va video-audio texnikalarini oʻquv jarayonida keng qoʻllash;
- maqsadli dasturni muvaffaqiyatli bajarayotgan iqtidorli talabalarni moddiy va maʼnaviy ragʻbatlantirish boʻyicha maʼmuriyatga takliflar kiritish.
4. Iqtidorli talabalar bilan ishlashni tashkil etish;
4.1. Iqtidorli talabalar bilan ishlashning shakl va uslublari:
- oʻqitishni individuallashtirish;
- talabalarning intellektual salohiyati va qobiliyat imkoniyatlarini bilim olishga yoʻnaltirish;
- talabalar qobiliyatini rivojlantirish uchun maksimal shart-sharoitlar yaratish.
4.2. Psixologik va pedagogik sinovlar asosida iqtidorli talabalarni aniqlash, ularning roʻyxatini tuzish hamda ilmiy rahbar va maslahatchilarni belgilash.
4.3. Iqtidorli talabalar bilan ishlashni sifatli tashkil etish maqsadida universitet, fakultet va kafedralarda quyidagi ujjatlarni yuritish zarur:
- Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining Nizomi;
- Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining ish rejasi;
- yillik hisobotlar;
- Iqtidorli talabalarga oid rektorning buyruqlari;
- fakultet, kafedralar boʻyicha iqtidorli talabalar roʻyxati;
- murabbiylarning iqtidorli talabalar boʻyicha bergan tavsiyalari va unga ilova qilgan hujjatlar va fotolavhalar;
- konferensiya, olimpiada, tanlov, viktorina oʻtkazilishda iqtidorli talabalarni faol ishtiroki va uni rasmiylashtirish;
- Iqtidorli talabalar izlash va ularni maqsadli tayyorlashga tegishli Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmonlari, Vazirlar Maxkamasining Qarorlari, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining buyruqlari va hayʼat qarorlari;
- xat va arizalarni qayd etish kitobi.
4.4. Maqsadli tayyorlashning oʻquv-ijodiy va tarbiyaviy dasturi iqtidorli talaba tomonidan tanlanadi va uning bajarilishi boʻyicha nazorat muddatlari koʻrsatilgan shaxsiy oʻquv reja va ilmiy-ijodiy ishlar rejasi tuziladi hamda fakultet ilmiy kengashi tavsiyasiga binoan universitet rektorining farmoyishi bilan tasdiqlanadi.
4.5. Ilmiy rahbar Iqtidorli talaba va chuqurlashtirilgan holda oʻrganilishi nazarda tutilgan fan oʻqituvchilari bilan hamkorlikda qoʻshimcha ishchi dastur va kalendar - tematik rejasini tuzadi.
4.6. Yuqori koʻrsatgichlarga erishgan iqtidorli talabalarga ITBIB tavsiyasiga binoan, ayrim fanlar boʻyicha darslarga oʻqituvchining roziligi bilan erkin qatnashish huquqi berilishi mumkin.
4.7. Har oʻquv yilining yakunida iqtidorli talabaning qobiliyati, oʻquv-ilmiy va boshqa sifatlarining reytingi aniqlanadi hamda uning shaxsiy yigʻma jildiga tikiladi.
4.8. Har oʻquv yili boshida toʻgarak ish rejasi fakultet dekani tomonidan
tasdiqlanadi.
4.9. Oʻquv yilining har semestri oxirida toʻgarak oʻz faoliyati natijalari
boʻyicha kafedra yigʻilishida hisobot beradi.
4.10. Toʻgarak oʻz faoliyatini universitetning iqtidorli talabalar bilan
ishlash Nizomi asosida tashkil etadi hamda olib boradi.
4.11. Toʻgarak oʻz faoliyatini Yoshlar ittifoqi tashkiloti hamda
kafedralarning taʼlim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasi doirasida
muassasa, korxona va tashkilotlar va ITIlari bilan birgalikda tashkil etadi.
5. Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimining vazifalari:
- iqtidorli talabalarni aniqlash va ular bilan ishlashni tashkil etish;
- taʼlim olayotgan iqtidorli talabalarning intellektual salohiyatini muntazam ravishda aniqlab borish;
- iqtidorli talabalarning moyilligiga qarab, ularni maqsadli tayyorlashni uyushtirish;
- chet tili va kompyuterni mukammal egallash maqsadida mashgʻulotlar tashkil etish;
- fundamental ilmiy-tadqiqot ishlariga, ilmiy toʻgaraklarga, grant loyihalari va mualliflik jamoalariga jalb qilishni uyushtirish;
- iqtidorli talabalarni ilmiy maqolalarini chop etishda hamda ularning ilmiy ishlari va ilmiy ishlanmalarini amaliyotga joriy etishda koʻmaklashish;
- iqtidorli talabalarni respublika va xalqaro miqyosda oʻtkaziladigan ilmiy anjumanlarda ishtirok etishini taʼminlash hamda xorijiy davlatlarga oʻqishga va stajirovkaga yuborishni tashkil etish;
- iqtidorli talabalardan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyalariga nomzodlarni maxsus tayyorlash;
- iqtidorli talabalarni ilm va fan arboblari, ishlab chiqarish korxonalarining rahbarlari va yirik mutaxassislari bilan uchrashuvlarini tashkil etish;
- iqtidorli talabalar uchun ixtisoslik boʻyicha kasbga yoʻnaltirish oʻyinlarini tashkil etish;
- iqtidorli talabalar oʻrtasida muntazam ravishda sotsiologik tadqiqotlarni oʻtkazib turish;
- marketing tadqiqotlari, buyurtmachilar talablarini chuqur oʻrganish va tashkil qilayotgan taʼlim xizmatlari banki asosida iqtidorli talabalarga bozor konyukturasini belgilovchi fanlarni tanlaщda yordam koʻrsatish;
- zamonaviy axborot tizimidan foydalanishga shart-sharoitlar yaratish.
6. Iqtidorli talabalar va ularning rahbarlarini ragʻbatlantirish va taqdirlash;
6.1. Iqtidorli talabalarni maqsadli tayyorlash dasturiga sarflanadigan harajatlar universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
6.2. Yuqori koʻrsatgichlarga erishgan, iqtidorli talabalar hamda oʻz vaziflarini sidqi dildan, muddatida bajarganida, kafedra mudirining tavsiyasiga asosan, maʼmuriyat tomonidan moddiy va maʼnaviy jihatdan ragʻbatlantirilishlari va taqdirlanishlari mumkin.
6.3. “Iqtidorli talabalarni qoʻshimcha ravishda ragʻbatlantirish universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda kengaytirilishi mumkin.
6.4. Buyurtmachi korxona, tashkilot va muassasa iqtidorli talabalarga qoʻshimcha stipendiya belgilashlari mumkin.
6.5. Iqtidorli talabalar bilan ishlashda yuqori natijalarga erishgan (olimpiada, tanlov, talabalar ilmiy ishlari koʻrigida gʻolib chiqqan, ilmiy maqolalari chop etilgan va hokazo) ilmiy rahbar, konsultant va oʻqituvchilar «Iqtidorli talabalar bilan ishlash boʻlimi” tomonidan quyidagi ragʻbatlantirish va taqdirlashga tavsiya etiladilar:
- vazirlik va oliy oʻquv yurtining buyrugʻi bilan tashakkurnoma eʼlon qilish;
- qoʻshimcha oylik maosh belgilash (agar umumiy reytingi ham yuqori boʻlsa);
- oʻquv yili yakuni boʻyicha uch oylik maosh miqdorida mukofotlash;
- faxriy unvonlarga tavsiya etish;
- chet elga stajirovka va tajriba almashishga yuborish;
- dam olish maskanlari va sanatoriyalarga yoʻllanma berish;
- buyurtmachi tashkilot iqtidorli talabalarning ilmiy rahbarlari, maslahatchilari va oʻqituvchilariga qoʻshimcha oylik maosh belgilashi mumkin.

Yorqin_niqroy @mail.ru
2020 – н.д. - Руководитель отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов
Основные задачи отдела:
1.1 Устав разработан в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан Об образовании и Национальной программы подготовки кадров и определяет порядок поиска, выявления одаренных студентов, а также формы и методы целенаправленной работы с ними.
Одаренная молодежь-важный фактор, обеспечивающий социальное и экономическое развитие Республики Узбекистан и ее достойное место в мировом сообществе.
1.2 Одаренных студентов выявляют на основании специальных психолого-педагогических тестов. Для них характерны стремление к науке и знаниям, такие качества, как настойчивость и трудолюбие, а также свободомыслие.
1.3 Основная цель поиска, выявления и целенаправленной подготовки одаренных студентов – подготовка интеллектуальной молодежи, развивающей научный и творческий потенциал республики, и создание возможностей для высококвалифицированных специалистов проявить и развить свои природные способности в соответствующих областях знаний и конкретных направлениях науки, реализовать свой уникальный талант.
1.4 Задачи целевой подготовки одаренных учащихся:
- уделять особое внимание интеллектуальному потенциалу, получению глубоких знаний и развитию способностей одаренных студентов;
- привлечение квалифицированных преподавателей к индивидуальной работе с одаренными студентами;
-широкое вовлечение одаренных студентов в научно-исследовательскую работу по приоритетным направлениям развития науки;
- формирование университетского мониторинга одаренных студентов;
- разработка специальных учебных программ и прогрессивных педагогических технологий;
- подготовка квалифицированных, всесторонне развитых молодых кадров, отвечающих требованиям заказчиков.
2. Поиск и выявление одаренных студентов и основные направления их деятельности;
2.1. Поиск одаренных студентов в Гулистанском государственном университете осуществляется путем отбора с первых дней обучения, с первого курса, профориентационной работы.
2.2. Одаренные учащиеся определяются путем проведения психолого-педагогических тестов с учетом начальных знаний, а также по уровню развития их стремления к науке.
2.3. Целевая подготовка выявленного одаренного студента состоит из следующих учебно-творческих, воспитательных вопросов и направлений:
-обучение по расширенной учебной программе и получение дополнительной квалификации (по выбранной специальности: переводчик иностранного языка; программист; преподаватель профессионального колледжа и пр.);
- индивидуальное обучение по целевой программе;
- обучение по углубленной программе (фундаментальные науки; общепрофессиональные науки; менеджмент, маркетинг, аудит; юридические науки; экология и др.);
2.4. Исходя из требований заказчиков, ГулДУ может определять дополнительные направления профессиональной ориентации, учебно-творческой и воспитательной подготовки одаренных студентов, внедрять образовательные услуги.
2.5. В программах целевой подготовки одаренных студентов предусмотрены следующие факторы:
- высокий уровень владения дисциплинами;
- компьютерные навыки и практические навыки программирования;
- овладение одним из иностранных языков;
- эффективное использование компьютера и иностранного языка при написании курсовых и дипломных работ, а также магистерской диссертации;
-самостоятельное мышление, выражение новых мнений и суждений, применение их на практике в процессе выполнения научно-творческой работы;
-формирование характера ориентации на самостоятельные знания по специальности и оперативное освоение инноваций в науке;
- формирование патриотического, гармоничного человека, способного понимать внутреннюю и внешнюю политику государства и высказывать свое мнение.
3. Подбор научных руководителей и преподавателей, работающих с одаренными студентами;
3.1. К обучению, руководству талантливыми студентами привлекаются преподаватели кафедр университета, имеющие ученую степень и достаточные знания по программе целевой подготовки студентов.
3.2. Научными руководителями талантливых студентов назначаются профессора и доценты, имеющие опыт творческой и методической работы, высокие рейтинги учебно-методической и научной деятельности, а также высококвалифицированные преподаватели.
3.3. Основные задачи научных руководителей одаренных студентов:
- составление целевой программы подготовки одаренных студентов и руководство ее реализацией;
- изучение передового опыта зарубежных стран по работе с одаренными студентами и применение его в своей деятельности;
-широкое применение в образовательном процессе новых педагогических технологий, компьютерной техники и видео-аудиотехники;
- вносить предложения в администрацию вуза по материальному и моральному стимулированию одаренных студентов, успешно выполняющих целевую программу.
4. Организация работы с одаренными учащимися;
4.1. Формы и методы работы с одаренными студентами:
- индивидуализация обучения;
- направление интеллектуального потенциала и способности студентов к получению знаний;
-создание максимальных условий для развития способностей учащихся.
4.2. Выявление одаренных студентов на основе психолого-педагогического тестирования, составление их списков и назначение научных руководителей и консультантов.
4.3. В целях качественной организации работы с одаренными студентами в университете, на факультетах и кафедрах необходимо вести следующие документы:
- Устав отдела по работе с одаренными студентами;
- План работы отдела по работе с одаренными студентами;
- годовые отчеты;
- Приказы ректора по одаренным студентам;
- список одаренных студентов по факультетам, кафедрам;
- рекомендации руководителей по одаренным студентам и прилагаемые документы и фотографии;
- активное участие одаренных студентов в проведении конференции, олимпиады, конкурса, викторины и ее оформление;
- Указы Президента Республики Узбекистан, постановления Кабинета Министров, приказы Министерства высшего и среднего специального образования и решения Коллегии, касающиеся поиска и целевой подготовки одаренных студентов;
- книга учета писем и заявлений.
4.4. Учебно-творческая и воспитательная программа целевой подготовки выбирается одаренным студентом и составляется индивидуальный учебный план и план научно-творческой работы с указанием контрольных сроков ее выполнения и утверждается приказом ректора университета по рекомендации ученого совета факультета.
4.5. Научный руководитель совместно с одаренным студентом и преподавателями углубленно изучаемого предмета составляет дополнительную рабочую программу и календарно-тематический план.
4.6. Одаренные студенты, достигшие высоких результатов, могут свободно посещать занятия по определенным предметам с согласия учителя в соответствии с рекомендацией отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов.
4.7. В конце каждого учебного года определяется рейтинг способностей, учебно-научных и других качеств одаренного студента и ставится на его личное досье.
4.8. В начале каждого учебного года план работы кружка подтверждается деканом факультета.
4.9. О результатах деятельности кружка по окончании каждого семестра учебного года докладывается на заседании кафедры.
4.10. Кружок осуществляет и организует свою деятельность по Уставу с талантливыми студентами университета.
4.11. Кружок осуществляет свою деятельность в рамках образовательной, научно-производственной интеграции кафедр и Союза молодёжи совместно с учреждениями, предприятиями и организациями с НИР.
5. Задачи отдела по работе с одаренными учащимися:
- выявление одаренных учащихся и организация работы с ними;
- систематическое определение интеллектуального потенциала одаренных студентов, получающих образование;
- организация целевой подготовки одаренных учащихся в зависимости от их склонностей;
- организация занятий с целью овладения иностранным языком и компьютером;
-организация участия в фундаментальных исследованиях, научных кружках, грантовых проектах и авторских коллективах;
- содействие талантливым студентам в публикации научных статей и внедрении их научных работ и научных разработок в практику;
- обеспечение участия одаренных студентов в республиканских и международных научных конференциях и организация направления их на обучение и стажировку в зарубежные страны;
- специальная подготовка кандидатов к именным государственным стипендиям и стипендии Президента Республики Узбекистан из одаренных студентов;
- организация встреч одаренных студентов с деятелями науки, руководителями и крупными специалистами производственных предприятий;
- организация профориентационных игр по специальности для одаренных студентов;
- регулярное проведение социологических исследований среди одаренных студентов;
- оказание помощи одаренным студентам в выборе предметов, определяющих рыночную конъюнктуру, на основе маркетинговых исследований, глубокого изучения требований клиентов и банка образовательных услуг, которые они организуют;
-создание условий для использования современной информационной системы.
6. Поощрение и награждение одаренных студентов и их руководителей;
6.1. Расходы на программу целевой подготовки одаренных студентов осуществляются за счет внебюджетных средств университета.
6.2. Талантливые студенты, достигшие высоких показателей, а также при выполнении своих обязанностей в установленные сроки, могут быть материально и морально поощрены и вознаграждены администрацией по рекомендации заведующего кафедрой.
6.3. Дополнительное поощрение одаренных студентов может быть расширено за счет внутренних возможностей университета
6.4. Предприятие-заказчик, организация и учреждение могут назначить дополнительные стипендии талантливым студентам.
6.5. Научному руководителю, консультанту и преподавателям, добившимся высоких результатов в работе с одаренными учащимися (победителями олимпиад, конкурсов, экспертиз студенческих научных работ, опубликованными научными статьями и т.д.), рекомендуются «отделом по работе с одаренными учащимися” следующие поощрения и врзнаграждения:
- объявление благодарности приказом министерства и высшего учебного заведения;
- установка дополнительной заработной платы (если общий рейтинг также высок);
- вознаграждение в размере трехмесячного оклада по окончании учебного года;
- рекомендация к почетным званиям;
- отправка на стажировку и обмен опытом за границу;
- выдача путевок на курорты и санатории;
- организация-заказчик может назначить дополнительную ежемесячную зарплату научным руководителям, консультантам и преподавателям одаренных студентов.